Kutatók a Science Advances folyóiratban arról számoltak be, hogy a műanyagokból elszabaduló nanorészecskék a Parkinson-kór és más típusú demenciák kialakulásához vezethetnek.
A Molecular Nutrition and Food Research folyóirat hasábjain megjelent cikkükben kutatók arról számoltak be, hogy a mediterrán étrend követése idős embereknél a demencia kockázatának csökkenésével asszociálható.
A Monash University kutatói a The Lancet Regional Health—Western Pacific folyóirat hasábjain közölték az ASPREE klinikai vizsgálat eredményeit, és összefüggést találtak a HDL “jó koleszterin” nagyon magas szintje és a demencia kockázata között.
A japán Tohoku University kutatói a Frontiers in Aging Neuroscience folyóiratban megjelent tanulmányukban arra keresték a választ, hogy csökkenti-e a demencia kialakulásának kockázatát a felnőttkori oktatásban való részvétel.
A demencia és a pitvarfibrilláció közös vonása, hogy az életkor előrehaladtával mindkét entitás előfordulási gyakorisága emelkedik. Ráadásul több vizsgálat a demencia független rizikófaktoraként azonosította a pitvarfibrillációt. Arra vonatkozóan is egyre több bizonyíték gyűlik össze, hogy jelentősen csökkenthető az újonnan jelentkező demencia rizikója, ha a pitvarfibrilláció kezelésének az orális alvadásgátlók hosszú távú alkalmazása is részét képezi, az alvadásgátlásban nem részesülő betegekkel összehasonlítva.
A Journal of American Geriatrics Society folyóiratban közölték egy a vizsgálat eredményeit, amelyben a hosszú távú internethasználat mentális egészségre gyakorolt hatását értékelték.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?