„A legfontosabb cél, hogy a gyakorló orvosok megértsék a biohasonlóság koncepcióját” – vélte dr. Szökő Éva professzor a Medical Tribune számára adott interjújában.
Az originális készítmények piaci védettségének megszűnésével a biológiai gyógyszerek követő molekulái az ún. biohasonló gyógyszerek is megjelentek a hazai piacon.
Akkreditált távoktató anyagot készített a fejlett terápiás készítményekről a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság és a Magyar Gyógyszerésztudományért Alapítvány a biztonságosabb betegellátás érdekében.
A terápiás palettán régóta szerepelnek biológiai készítmények, hiszen a különféle vakcinákat, vérkészítményeket évtizedek óta használják a gyógyításban. A figyelem középpontjában jelenleg azonban leginkább a biotechnológiai úton előállított, ún. rekombináns biológiai gyógyszerek állnak. Különösen azóta, hogy a szabadalmi védettség lejártával egymás után jelennek meg az utánkövető, azaz biohasonló gyógyszerek. A konferencia több aspektusból tekinti át a kérdéskört. Az elméleti kérdések után a gyakorlati klinikai alkalmazásra ad példát két szakterületről. Azután azt vizsgálja, hogy a farmakovigilancia szempontjából milyen sajátosságai vannak ennek a heterogén gyógyszercsoportnak, milyen kockázatokkal kell számolni, arra is választ adva, hogyan lehet a kockázatokat csökkenteni. A nap a legtöbbeket izgató kérdés irodalmi áttekintésével zárul: hol a helyük a biohasonló készítményeknek, hogyan lehet ezeket használni.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?