A szerzők egy nemzetközi, kollaboratív, multicentrikus, összesített elemzésben összehasonlították a nem K-vitamin antagonista (NOAC), és K-vitamin antagonista (KVA) orális alvadásgátló kezelés mellett jelentkező koponyaűri vérzés (intracerebral hemorrhage, ICH) mortalitását, funkcionális kimenetelét, kiterjedését, és a hematoma expanziójának (HE) arányát. Azt találták, hogy az ICH kiindulási volumene, a hematoma expanziójának aránya, a 90 napos mortalitás, valamint a funkcionális kimenetel hasonló volt NOAC-ICH, és KVA-ICH esetén.
A nem K-vitamin típusú, új orális antikoagulánsok megjelenése nagy előrelépést hozott a pitvarfibrilláció okozta stroke és szisztémás embolizáció megelőzésében, közli a PharmaOnline.
A hematológiában a célzott kezelés már több mint 15 éve a mindennapok része. A rosszindulatú sejtek szaporodásához szükséges jelátviteli rendszerek módosítása az egyik legnagyobb sikertörténet a krónikus leukémiák bizonyos csoportjában – mondta a Medical Tribune-nek dr. Borbényi Zita, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar II. Számú Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára.
Valódi probléma-e a specifikus antidótumok hiánya az új antikoagulánsok (NOAC) esetében? Valódi probléma-e a specifikus antidótumok hiánya az új antikoagulánsok (NOAC) esetében?
Medical Online >> trombózis
2015-03-24
A jelenlegi prohaemostatikus szerek a vérzések kezelésében elegendőek lehetnek az új antikoagulánsok esetén is, ennek ellenére a X faktor gátlókkal szembeni antidotum fejlesztése már folyamatban van.
Dr. Zacher Gábor, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Sürgősségi Centrumának vezető főorvosa azt mondja, az étkezési és vízfogyasztási tudnivalók mellett a kellemetlen találkozásokra is fel lehetne készíteni az utazókat, hogy ne keserű élményekkel záruljon a nyaralás.
Az új orális antikoagulánsok alkalmazásának helyét egyértelműen meghatározta az ESC 2012-es pitvarfibrillációs ajánlása. A pontosabb eligazodásban pedig nagy segítségünkre lehet, a minap a Lancet-ben megjelent legfrissebb meta-analízis is, amelynek megállapításai során olyan rózsát kapunk a kezünkbe, amely nagy valószínűséggel nem fogja felsérteni bőrünket.
A klinikai gyakorlatban az alvadásgátlóval kezelt és a hatás felfüggesztését igénylő betegek aránya kifejezetten kicsi. Elegendők lehetnek-e a helyzet uralásához a jelenleg rendelkezésre álló prohemosztatikus szerek?
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?