Hazánkban az augusztustól októberig tartó időszak egyre több ember számára a szénanátha, az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia L.) pollenjei által okozott tünetek időszakával jelent egyet.
Az Európai Allergológiai és Klinikai Immunológiai Akadémia egy évtizeddel ezelőtt azt vizionálta, hogy 2025-re a lakosság 50 százalékára növekszik a fejlett társadalmakban az allergiások száma.
„Nem tagadjuk, elfogultak vagyunk, de úgy látjuk, hogy a tüdő egészségével nem foglalkozik eleget a közvélemény, hogy a kutatásokat nem finanszírozzák kielégítően, és attól tartunk, hogy a politika nem ismeri fel igazán a légzőrendszeri betegségek jelentőségét” – írja a Lancet.
Ok vagy következmény?A Parkinson-kórban szenvedők anamnézisében az átlag népességhez képest közel háromszoros valószínűséggel szerepel allergiás rinitisz, állítja egy minnesotai kutatócsoport. Ezért felvetették, hogy az orrnyálkahártya- gyulladás okozta agykárosodás oki szerepet játszhat a krónikus idegrendszeri betegség kialakulásában. A kutatókat azokból a tanulmányokból indultak ki, amelyekben kimutatták, hogy az ibuprofen és más gyulladáscsökkentő szerek védelmet jelentenek a Parkinson- kórral szemben. A rochesteri Mayo Klinika vizsgálatában 196 Parkinson-beteg és ugyanennyi hasonló korú kontroll között hasonlították össze a gyulladásos betegségek előfordulását (Neurology 2006;67:494–496). A betegcsoportban 2,9-szeres volt az allergiás rinitisz kórelőzményben való előfordulása. Egyéb gyulladásos folyamatok, mint a reumatoid artritisz, a lupusz és az anaemia perniciosa, nem mutattak hasonló összefüggést. Az asztma sem bizonyult gyakoribbnak a Parkinson-kórosok körében. James Bower, a kutatás vezetője szerint asztmában azért nem tapasztalható összefüggés, mert az alsó légúti betegség csak az esetek egy részében jár gyulladással. Az immunrendszer túlműködése a kutató szerint szerepet játszhat a neurodegeneratív betegség kialakulásában, mégpedig úgy, hogy olyan citokineket szabadít fel, amelyek az agyban a Parkinsonkórra jellemző sejtpusztulást idéznek elő. Bower szerint az eredmények új kezelési lehetőségek megteremtését segíthetik elő. A brit betegszervezet (Parkinson’s Disease Society, www.parkinsons. org.uk) szakértője nyugalomra inti országa százhúszezer Parkinson-kóros betegét: „Ez a vizsgálat nem bizonyítja meggyőzően az allergiás rinitisz és a Parkinson- kór közötti ok-okozati összefüggést, vagy hogy az allergia károsan befolyásolná a betegség lefolyását. Még nem zárható ki, hogy a rinitisz a Parkinson-kór szövődménye” – nyilatkozta Kieran Breen.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?