A Stanford University kutatói a Nature Biomedical Engineering folyóiratban arról számoltak be, hogy noninvazív módon, infravörös fénnyel képesek voltak irányítani egerek agyi idegsejtjeit.
A Stanford University kutatói a Nature Biomedical Engineering folyóiratban arról számoltak be, hogy noninvazív módon, infravörös fénnyel képesek voltak irányítani egerek agyi idegsejtjeit.
Az idén orvosi-élettani Nobel-díjjal elismert kutatásoknak komoly szegedi gyökerei vannak, számos szálon kötődnek magyar kutatókhoz, hangsúlyozta Jancsó Gábor, az SZTE professzora.
A hőmérséklet és az érintés érzékeléséért felelős receptorok felfedezéséért az amerikai David Julius és Ardem Patapoutian kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat.
Az első trimeszterbeli láz szív-, illetve állkapocs-fejlődési rendellenességekhez is vezethet. Az alkalmas hatóanyaggal való lázcsillapítás szerepe kiemelendő, közölte a PharmaOnline.
A csípőspaprika-fogyasztás csökkenti a kardiovaszkuláris mortalitást, míg a CV-morbiditás növekedéséért legalább annyira felelős a depresszió, mint az elhízás vagy a magas koleszterinszint, állapítja meg egy-egy nagyméretű prospektív kohorszvizsgálat.
Évekig is késleltethetjük a cukorbetegséget, ha a klinikai vizsgálatok is igazolják egy kanadai kutatócsoport állítását. Eszerint a betegséget a hasnyálmirigy körüli érzőidegek zavara indítja be. Az 1-es típus autoimmun eredetével összhangban álló elmélet kidolgozói abból indultak ki, hogy máig sem tudtuk, mi vonzza vagy tartja távol az autoreaktív limfocitákat a szigetsejtektől. A megoldást a pancreas bizonyos típusú – TRPV1-receptor- (transient receptor potential vanilloid 1) pozitív – érző idegeinek rendellenes működésében látják: a belőlük felszabaduló neurotranszmitter, a P-anyag felelős a szigetsejtek gyulladásáért és az inzulinrezisztenciáért. Az állatok egészségesek maradtak, amikor a megbetegítési kísérlet előtt kémiailag blokkolták a kérdéses neuronokat. Amikor pedig a cukorbeteg állatokban kisebb mennyiségben termelődő P-anyagot pótlásként a hasnyálmirigy artériájába injektálták, az állatok hetekre egészségesekké váltak és a szigetsejtek gyulladása is megszűnt. Cell 2006;127:1123–1135
Egyre több adat szól amellett, hogy a fájdalominger hatására az érzékelő receptorokban keletkező ingerület kialakulásában fontos szerepet játszanak a nem szelektív ioncsatornák.
Az átmeneti (tranziens) receptorpotenciál (TRP) ioncsatornák a sejtmembránt permeábilissá teszik az extracelluláris térben levő ionok számára. Két típusuk, a TRPV1 és a TRPA1 a test felszínén lévő érzőidegekben nagymértékben expresszálódik. A TRPV1 hő és kapszaicin hatására aktiválódik. Fontos szerepe van a hő okozta fájdalomérzet (termális hiperalgézia) kialakításában. A TRPA1-csatornáról eddig azt tudták, hogy elsősorban a hideg okozta fájdalomérzet továbbításában játszik szerepet. Számos egyéb aktivátort is sikerült azonosítani: a mustárban lévő allil izotiocianáttól a fokhagymában lévő allicinig több növényi hatóanyag is fokozza a TRPA1 működését.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?