A gyógyítás szellemisége évezredeken keresztül nem változott, "a szeretettel fordulás elesett embertársaink felé meghatározta az emberiség történelmét" – mondta Kásler Miklós a díjátadón.
A szakmai szervezetek kivétel nélkül a humánerőforrás-hiányt nevezték az ágazat minden területét érintő, legégetőbb problémának a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) XXX. Kongresszusa első napjának délelőtti blokkján, Egerben.
Kemény éve volt a Magyar Kórházszövetségnek – így nyitotta meg Svébis Mihály elnök a szervezet XXIX. kongresszusát Siófokon. Mindez azonban nem tükröződött a szakmai blokkokban, felzúdulást inkább az váltott ki, hogy az ágazati vezetők csak szűk, zárt körben számoltak be az egészségpolitika aktualitásairól.
Volt, akinek százezer forinttal érkezett kevesebb a számlájára, más pedig csak a fizetése felét, kilencvenezer forintot kapott a Semmelweis Egyetem klinikáin, miután januártól az egyetemet is bedarálta a Magyar Államkincstár Központosított Illetményszámfejtési Rendszere (KIRA).
Mozgalmasnak és nagy változásokat sejtető évnek gondoltuk 2016-ot, valójában azonban számos ígéret ellenére sem sok minden történt az idei évben. Összeállításunkban az idő előrehaladtával, helyenként tematikusan igyekeztünk feleleveníteni 2016 még most is zajló, legfontosabbnak ítélt eseményeit.
Parkoló pályára állított intézményvezetők, slamposodó orvosok, az ellátórendszer útvesztőiben magukra hagyott betegek – ilyen ma a magyar egészségügy, miközben a fejlődő gazdaság és a hatékonyságnövekedés feltétele az egészséges munkaerő lenne.
Tárgyalásokat kezdeményeznek az egészségügyi szervezetek a MÁK-kal a bérszámfejtéssel kapcsolatban, a Közbeszerzési Döntőbizottságnak pedig azt magyaráznák el, hogy az egészségügy speciális ágazat.
Szemrevételezve az országos intézetek vezetői posztjára februárban kiírt főigazgatói pályázatok nyerteseinek névsorát önként adódik a kérdés: mi értelme volt? A meghirdetett tíz állást ugyanis hét esetben korábbi betöltője nyerte el, váltás mindössze két helyen történt, egy intézménynél pedig meg kell ismételni a kiírást. Nem így a gazdasági igazgatói tisztségek esetében, ahol viszont szokatlanul sok volt a személycsere.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?