A vezető személye eldőlt: Ónodi-Szűcs Zoltánt nevezte ki Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a GYEMSZI élére. A kérdés már csak az, mi lesz a sorsa a korábban nem egyszer kisgömböcnek titulált gigaintézménnyel.
Idén még „eltekint” a minimumfeltételek szigorú ellenőzésétől az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), ám a jogszabály finomítása után a vizsgálatoknak ki kell kényszeríteniük a működés elengedhetetlen feltételeit, mondta a Medical Tribune-nek adott interjúban Paller Judit országos tiszti főrvos.
Érdekes kérdések vetődtek fel Zéró tolerancia című, a Medical Tribune gyógyszerismertetésben zajló paradigmaváltással foglalkozó tegnapi konferenciáján: Mi minősül ismertetői tevékenységnek? Káros-e a nyilvánosság? Ki a felelős a korrupcióért, az alkalmazott vagy a munkaadó gyógyszercég? Mi a hatékonyabb, a konkrét termék vagy az általános imázs hangsúlyozása?
A tisztiorvosi hivatal szakmai irányításának meghagyásával elsőként az ÁNTSZ megyei és kistérségi kirendeltségei kerültek át a megyei kormányhivatalokhoz, az elmúlt hetekben pedig sor került az intézmény átalakításának második lépésére. Ennek keretében az OTH kilenc háttérintézményének háromba szervezése vette kezdetét.
Az okokról dr. Paller Judit országos tisztifőorvost kérdeztük.
Május elsejével, az EMKI, az ESKI, az OGYI, az ETI és az OSZMK összeolvadásával állhat fel a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI).
Mivel Magyarországon 800 ezer ember érintett a ritka betegségekben, hazánk is csatlakozott az Európai Unió Euroterv programjába, melynek keretén belül 2013-ig Nemzeti Tervet és stratégiát kell kidolgozni.
Az EgészségMonitor nyílt levélben kéri az egészségügyi minisztert, hogy állapítsák meg, ki a felelős az Országos Tisztifőorvosi Hivatal OLEF2009 elnevezésű júniusban végrehajtott egészségfelmérésének fatális szakmai hibáiért.
Formálisan megkezdődött a ritka betegségek ellátását biztosító magyarországi hálózat kiépülése azzal, hogy együttműködési megállapodást kötött az Országos Szakfelügyelői Módszertani Központ (OSZMK) a Pécsi Tudományegyetem genetikai központjával a genetikai rendellenességek kutatására, a háttér feltérképezésére - jelentette be dr. Brunner Péter, az OMSZK főigazgatója a ritka betegségek világnapja alkalmából tartott rendezvénysorozaton, Budapesten.
Van-e rangja az egészségnek egy kistérségben élő ember értékrendjében? Mit tehetne az egyén annak érdekében, hogy megőrizze egészségét, de legalábbis javítson egészségi állapotán? Melyek a legégetőbb gondok az egyes területeken? – egyebek között ezekre a kérdésekre keresték a választ az EgészségPorta Egyesület és az ÁNTSZ Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központjának (OSZMK) szakemberei abban a reprezentatívnak tekinthető felmérésben, amelynek segítségével nyolc kistérségről készítettek „egészségtérképet”. Az adatok alapján a helyi közösségek dolga lesz annak eldöntése, mit, mikor és hogyan kívánnak a problémákból orvosolni.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?