A küzdelem új szakaszát irányító kutató JAMA-nak adott nyilatkozata szerint a rák ellenes harc eddigi kudarcát az okozta, hogy nem tudtuk, a rák multiplex, heterogén klónokból álló betegség, és a kemoterápia nemcsak a ráksejteket pusztítja, de tönkreteszi a páciens immunrendszerét, és ellenálló, metasztázisokat létrehozó klónok szelekcióját eredményezi.
Száz éve használjuk a fág szót, és mégis alig valamit tudunk ezekről a baktériumokat, sőt vírusokat is fertőző lényekről, holott ők az élővilág karmesterei.
Az orvosi titoktartás az egyik legfontosabb szakmai kötelesség. De mi a teendő akkor, ha a beteg politikus, akinek betegsége közérdeklődésre tarthat számot és meghatározhatja akár a világtörténelem alakulását? A Medical Tribune elhallgatott diagnózisok, meghamisított jelentések mellett olyan esetekről is beszámol, amikor a politikusok betegségüket használják fel népszerűségük növelésére. A "Politikusok vállalt és eltitkolt betegségei" című cikk folytatása.
Az orvosi titoktartás az egyik legfontosabb szakmai kötelesség. De mi a teendő akkor, ha a beteg politikus, akinek betegsége közérdeklődésre tarthat számot és meghatározhatja akár a világtörténelem alakulását? A Medical Tribune elhallgatott diagnózisok, meghamisított jelentések mellett olyan esetekről is beszámol, amikor a politikusok betegségüket használják fel népszerűségük növelésére.
Ted Kennedy1 életéről szóló számos visszatekintés említi, utóbb megbánta, hogy nem fogadta el, amikor Richard Nixon2 felajánlotta, hozzanak tető alá kétpárti megállapodást az egészségügyi reformról. E sajnálkozásából némely kommentátor azt a tanulságot szűri le, hogy a ma egészségügyi reformereinek meg kellene tenniük azt, amitől Kennedy annak idején visszahőkölt, és együttműködő kezet kellene nyújtaniuk a másik félnek.
A hidegháború éveiben, a matuzsálemi korú szovjet pártfőtitkárok állapota komoly biztonsági tényezőnek számított. A kozmetikázott egészségügyi közlés azonban nemcsak a diktatúrákban, a demokráciákban is bevett gyakorlat. Míg például XIV. Lajos egészségi állapotáról rendszeresen közleményt jelentettek meg, François Mitterand volt francia elnök négy nappal a Maastrichti szerződéssel kapcsolatos népszavazás előtt jelentette be, hogy prosztatarákban szenved, holott néhány nappal korábban még jóindulatú elváltozásról adtak hírt orvosai. J. F. Kennedy is a modern média lehetőségeit kihasználva lett amerikai elnök, bár rosszabb egészségi állapotban volt, mint idősebb vetélytársa, Nixon.panoráma:12-14.oldal.
Pilóta a bútorboltban
A poszt-vietnami trauma tüneteként és egyben gyógyírjaként jelentkező hetvenes évekbeli filmterméshez (A taxisofőr, A szarvasvadász, Apokalipszis most) hasonlóan újabb al-alműfaj van kialakulóban: a poszt-9/11 vagy para- 9/11 filmek sorozata. Niels Mueller rendezői bemutatkozása az első közülük.A szeptemberi merényletsorozat nem csupán azonnali direkt hatással volt a filmgyártásra – számtalan alkotás vetítését ideiglenesen betiltották, másokat egyes jelenetek miatt újra kellett forgatni –, de a következő három évben a téma kényessége miatt csak nagyon óvatosan fogalmazó öngyilkosrobbantós és arab terroristákról szóló mozgóképek vetülhettek a gyöngyvászonra. A Richard Nixon- merénylet okosan cselezi ki az amerikai közélet „virtuális” cenzorait, amikor a kóros elidegenedéssel és fejlődő skizofréniával küzdő Samuel Bicke (Sean Penn – Carlito útja, Titokzatos folyó) tettlegességig fajuló bekattanását a vietnami háború utolsó éveibe helyezi. A valós eseményeken alapuló történet főszereplője egy tönkrement családi életű, anyagilag és lelkileg meglehetősen instabil figura (neve valójában Byck volt), aki összes sérelméért az ország első emberét, a „legsikeresebb üzletembert”, Richard Nixont hibáztatta. 1974-ben, hat hónappal az elnök botrányos lemondása előtt a valódi Byck megkísérelt eltéríteni egy repülőgépet, hogy azzal a Fehér Házba csapódjon és meggyilkolja Nixont. Igaz, hogy a kor Scorsese, Cimino és Coppola mesterműveinek szellemiségét idézi, az előbb a családi gumiabroncsüzletben dolgozó, majd irodabútorok értékesítésével foglalkozó Bicke azonban nem a fronton, hanem a hátországban veszítette el józan ítélőképességét. Mueller filmje egyértelmű párhuzamot von a két „gyarmatháborús” korszak között, a hetvenes évek derekára ültetett gépeltérítő merénylettel – szándékosan – össze is mossa a két időszakot, de a lényeg változatlan: az amerikai társadalom betegségeinek kezelése fontosabb feladat a világpolitikai csendőrszerepnél.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?