Jelen közlemény egy 57 éves férfi esetét mutatja be, akinek metasztatikus prosztatarákjára 2012-ben derült fény, és az azóta eltelt nyolc évben számos terápiás módszer került alkalmazásra, illetve merült fel alkalmazásának lehetősége.
A prosztatarák a második leggyakoribb rosszindulatú daganat a férfiak körében világszerte. Az androgéndeprivációs terápia az előrehaladott prosztatarák széles körben elterjedt kezelési módja.
A Nutritional Prevention of Cancer egy véletlen besorolásos vizsgálat volt, melyben napi 200 mikrogrammos dózisban adagolt szelén hatását elemezték a nem melanóma típusú bőrrákok incidenciájára.
Egy új szűrővizsgálat nem a vérből, hanem a vizeletből mutatja ki, hogy kik azok, akiknek a legnagyobb valószínűséggel prosztatarákjuk van, sőt, a tumor agresszivitásáról is információval szolgál. A prosztatarák standard szűrővizsgálata egy fehérje, a prosztataspecifikus antigén (PSA) kimutatása a vérből. A PSA azonban nem eléggé specifikus marker, mivel nem rákos állapotokban is megemelkedik a szintje. Az új teszt két, a prosztatarákra specifikus markert mutat ki.
Egy új, kísérleti fázisban levő teszt alkalmas lehet egy napon arra, hogy megválaszolja a legnehezebb kérdést, azt, hogy mely prosztatarákos betegeknek van szükségük agresszív kezelésre.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?