Megszavazta az Európai Parlament október 27-én a gyermekek szexuális zaklatásáról, szexuális kizsákmányolásáról és a gyermekpornográfia elleni küzdelemről szóló európai uniós irányelvtervezetet.
Nagy többséggel megszavazták az Európai Parlament képviselői kedden a strasbourgi plenáris ülésen Kósa Ádám fideszes európai parlamenti képviselő saját kezdeményezésű jelentését a fogyatékossággal élő emberek mobilitásáról és társadalmi befogadásáról.
Akadálymentesítés ismét elhalasztva A kormány 2010. december 31-ig tolta ki a köz- és közhasználatú építmények akadálymentesítésének határidejét. Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter szerint addig felülvizsgálják a szankcionálás lehetőségét, az építési és működési engedélyek kiadásánál például szempont lesz, hogy megközelíthető-e az épület. Emellett a mozgáskorlátozottakon túl külön figyelmet fordítanak majd a más fogyatékkal élők helyzetének javítására is.
Magyar Hírlap
Tiltakozó rektorok Nyílt levélben fordult a miniszterelnökhöz a Magyar Rektori Konferencia, mert az egyetemeknek nincs fedezetük a kötelezően előírt béremelésekhez, emiatt leépítésekre kényszerülhetnek a felsőoktatási intézmények. A Debreceni Egyetemen 512, a miskolcin 200 dolgozó elbocsátását tervezik. Közben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) élesen bírálta a felsőoktatás finanszírozási rendszerét, leginkább azt kifogásolva, hogy a támogatás mögött nincs teljesítménykényszer.
Népszava/Magyar Hírlap
Készülőben a szolidaritási alaptörvény
Szolidaritási alaptörvényt készít a kabinet, amely átalakítja az intézményi ellátások és a juttatások, segélyek rendszerét is. Elsőként az adósságkezelésről és a segélyezésről döntenek, a komplex törvényjavaslat várhatóan egy év múlva kerülhet az Országgyűlés elé.
A szociális ellátórendszer folyamatosan bővült az elmúlt időszakban, ennek ellenére több alapprobléma megoldatlan maradt. A Szociális Szakmai Szövetség év elején közzétett „Gyorsjelentés a szegényedésről” című tanulmánya szerint sok településen tapasztalható a szociális szolgáltatások leépülése. Emellett évről évre kevesebb pénz jut segélyezésre a nemzeti össztermékből, miközben ezek a jövedelmek létfontosságúak a munkaerőpiacról kiszorulók számára. A gyorsjelentés sürgeti, hogy már az átfogó reformok előtt tegyék meg a szegénység mélyülését megakadályozó lépéseket.
Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumban külön projektiroda dolgozik „A Szociális Törvény Lehetséges Megújítása és a Szociális Igazgatás Demokratikus, Távlatos Fejlesztése” című, röviden SZOLID-ként ismert programon belül az új törvény előkészítésén. „Amikor a civil szervezetekkel egyeztettünk, számtalan, a szociális ellátórendszert érintő probléma merült fel. Megpróbáltunk ezekre a szakma képviselőivel közösen megoldást találni, de kiderült, hogy az apró változtatások már nem elégségesek” – tájékoztatta lapunkat Göncz Kinga, a tárca politikai államtitkára. Az 1993-ban elfogadott, eddig hatvan alkalommal módosított szociális törvényt egy kódexszerű szabályozás váltaná fel, amely felsorolná az összes alapvető fogalmat, a szolgáltatásokra jogosultság és a hozzáférés feltételeit, a jogorvoslat kérdéseit, valamint a szükséges források biztosításának rendszerét is.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?