Az immunonkológiai terápia, jelesül az immunellenőrzőpont-útvonalak, még pontosabban a citotoxikus T-lymphocyta-asszociált protein-4 (CTLA-4) és a programozott sejthalál-1 (PD-1) terápiás gátlása paradigmaváltást eredményezett a szolid tumorok terápiájában. A lymphomák különböző típusai immunológiai érzékenységük alapján ugyancsak célcsoportjai lehetnek az említett kezelési formának, amit az előzetes vizsgálati eredmények bizonyítanak is.
A fertőzések átvészelése után tapasztalt, esetleges tumorregressziók leírása után William Bradley Coley („az immunterápia atyja”) munkásságára, a BCG sikeres alkalmazására, az interferonok és interleukinok felfedezésére térnek ki.
A ritka betegség tárgyalásakor érintjük az epidemiológiai adatokat, a kóroktanban elért előrelépéseket, a tünettant, illetve a diagnosztikát, végezetül pedig a kimenetelt érdemben befolyásoló legújabb (mint például IL-6 elleni, anti-CD20 antitestek) terápiás lehetőségeket.
A Castleman-betegség (CD) vagy angiofollicularis limfoid hyperplasia ritka betegség, egy olyan poliklonális lymphadenopathia, ahol a nyirokcsomók megnagyobbodásának hátterében számos különböző klinikai és patológiai kép állhat. A Castleman-betegség etiológiája továbbra is ismeretlen. Az unicentrikus (UCD) betegségformák prognózisa kiváló, szinte minden beteg meggyógyul. A multicentrikus formák (MCD) esetében a HHV-8-pozitív betegségek rosszabb prognózissal társulnak, mint az idiopátiás formák.
Az Epstein-Barr vírus lehet a sclerosis multiplex fő okozója; a megfertőződés 32-szeresére növeli az SM kialakulásának kockázatát, írja az OTSZ Online.
A Harvard Egyetem kutatói a Science hasábjain számoltak be felfedezésükről, miszerint kapcsolat mutatható ki a sclerosis multiplex kialakulása és az Epstein-Barr vírus fertőzése között.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?