2014-től már OEP támogatással is első terápiás választásként írhatják fel a gyermekpszichiáterek az ADHD kezelésének fontos gyógyszerét, a Lilly atomoxetin hatóanyagú készítményét.
Az úgynevezett biológiai gyógyszerek megjelenése nemcsak az alkalmazó orvosokat, de a finanszírozókat is új helyzet elé állította – derült ki a Medical Tribune által szervezett szakmai háttérbeszélgetésen.
Az Adherencia Tudástár 3. részében (Praxismenedzsment, 2012. 2. szám) bemutattuk a beteg-együttműködés mögött meghúzódó tényezőket. Sorozatunknak ebben a részében röviden arra térünk ki, hogy a magyarországi empirikus felmérések alapján mely faktorokra érdemes különösen odafigyelni, akár az egészségpolitika, akár a beteg-együttműködés fejlesztésében közreműködő sokféle szereplő szemszögéből.
Tavaly, 2012 év végén publikálta a PwC a "From vision to decision-Pharma 2020” című kiadványát, melyben a PricewaterhouseCoopers a gyógyszeripar előtt álló kihívásokat mutatja be számos aspektusból.
Tavaly 24 hatóanyaggal növekedett a speciális finanszírozású, tételes elszámolás alá eső gyógyszerek köre, amelybe addig csupán 6 hatóanyag tartozott. 2012-ben a költségvetési törvény alapján 67 milliárd forint állt rendelkezésre a nagy értékű eszközök és gyógyszerek beszerzésére, amelyből az átsorolt készítmények, hatóanyagok költségének nagyságrendje 24,5 milliárd forint volt.
Mit hoz 2013?
Medical Tribune által felkért szakértők a március 12-ei konferencián a tételes finanszírozás eddigi tapasztalatairól és az ezzel kapcsolatos ez évi, 2013-ban várható változásokról beszélnek majd. Fókuszba kerülnek a szakmai és finanszírozási protokollok és beszélünk az alternatív finanszírozási formák lehetőségeiről és korlátairól a gyógyszertámogatásban.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?