Az elmúlt hét évben a Nemzeti Együttműködés Rendszerének orkán erejű szele lerombolta a hazai egészségügy sokszínű, érdektagolt világát, írja a Magyar Narancs blogján Kökény Mihály.
Az épp húsz évvel ezelőtt elfogadott, s azóta is hatályban lévő egészségügyi törvény megfogalmazásának időpontjában egy olyan témára fűzték fel szabályainak összességét, amely abban az időben még ritkaságnak számított. A jogszabály alapköve ugyanis a betegjog.
Megjelent a kormány határozata a központi hivatalok és minisztériumi háttérintézmények átalakításáról, amely több mint ötven szervezetet érint. Az intézmények döntő többsége várhatóan jogutódlással megszűnik.
A jövőben hét regionális irodába sorolva, közel száz beteg-, ellátott- és gyermekjogi képviselő igyekszik segíteni a rászorulóknak. Munkájukat etikai, szakmai protokoll segítségével egységesítik.
Megkapta kinevezését az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBDK) főigazgatója. A jogász-közgazdász végzettségű szakembert november elsejével nevezte ki Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője.
Akár több tízezer beteget tarthat bizonytalanságban, hogy egyelőre csak papíron létezik az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ – figyelmeztet ezúttal a Népszava.
Egyelőre kevés tudható arról, milyen változások várhatók a betegek jogainak hazai érvényesülésében azáltal, hogy szeptember elsején megkezdi működését az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBDK). Egy biztos: augusztus végén személyes találkozóra hívja a jogvédőket az új központi hivatal hamarosan kinevezett főigazgatója.
Bár az egészségügyi intézmények tulajdonlására nincs egyedül üdvözítő megoldás, a már kipróbált és nem, vagy nem jól működő módszereket nem kellene ugyanúgy, változtatás nélkül alkalmazni.
Egyre inkább kérdésesnek tűnik a kormány által megígért Országos Betegjogi és Dokumentációs Központ (OBDK) felállítása, így az ombudsmani hivatal kívánja „kezébe venni” a kezdeményezést.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?