Csütörtök délután négy órától lehet regisztrálni a Kutatók éjszakája programjaira, aki időben jelentkezik, szeptember 23-án semmiről nem marad le, és olyan dolgokba nyerhet bepillantást, amelyekbe egyébként soha.
A Silvergate-112 projekt eredményeként olyan integrált rendszer született, amellyel a távolból nyomon követhetők a gondozásra szoruló személyek – idősek, betegek, fogyatékkal élők – életfunkciói. Az egyelőre kérdéses, hogy miként lesz a rendszerből termék, illetve milyen finanszírozással lehet majd a rendszert a gyakorlatban bevezetni.
A biológiai tudományok egyik legígéretesebb, legdinamikusabban fejlődő területe a nanomedicina: a nanotechnológia alkalmazása az orvostudományban, ami minőségi ugrást ígér az életfolyamatok megértésében, a betegségek megelőzésében és gyógyításában, az élet meghosszabbításában.
Az országban elsőként Miskolcon hoztak létre nanotoxikológiai laboratóriumot, amely európai színvonalú – biológiai és kémiai analízishez szükséges – berendezésekkel felszerelt; a kutatóközpontban az évszázad legújabb orvosi, biotechnológiai kutatási vívmányait is alkalmazzák majd.
Az élőlényekben természetes formában megtalálható kis fehérjéket, az úgynevezett peptideket már régóta ismerik a tudósok. Arról viszont jóval kevesebbet tudtak eddig a szakemberek, hogy milyen szerepük van ezeknek a peptideknek a növények életében. A nyitott kérdések egy részére most egy francia-magyar kutatócsoport adott választ, amelynek munkája segítheti a gyógyszeripart is új típusú antibiotikumok létrehozásában.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?