Évente 2000 nőt és 1300 férfit veszítünk el két olyan daganatos megbetegedés miatt, amelyek korai szűréssel megelőzhetőek lennének. A legendásan rossz hazai részvételi arányokon a politikus „büntetéssel” javítana, mások szerint azonban nem csupán az egyén felelőssége, hogy sokan nem jutnak el a szűrővizsgálatokra.
A Nature Biomedical Engineering folyóiratban jelent meg az a közlemény, amelyben mesterségesen szerkesztett peptidek által kiváltott fokozott antitumor-válaszról számoltak be emlőrákos egér modellszervezetekben.
Az idei nőnap apropóján az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület kérdőívet állított össze. Minden érintett nőt arra buzdítanak, hogy osszák meg tapasztalataikat.
A nők körében az egyik leggyakoribb halálok az emlődaganat, amely az összes daganatos megbetegedés 14 százalékát teszi ki. A halálozások számát egyharmadával csökkenthetné, ha a nők 70 százaléka részt venne a szervezett szűréseken.
Kilátástalan helyzetből jutott el az élhető életig a mellrákkal és annak áttéteivel küzdő Veres Anita, akinek eleinte azt sem tudták megmondani, mi is a baja. Tolószékbe került, pelenkázni kellett, ma azonban már egy kicsit futni is képes, ha kell. A 42 éves, egy ideje újra dolgozó kétgyermekes anya bízik abban, hogy a tudomány fejlődésével előbb-utóbb akár végleges megoldást is találhatnak a betegségére.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?