Már a koronavírus-járvány időszakában is drágultak a magánszolgáltatások díjai, de további – kényszerű – áremelés is várható – mondta Leitner György, a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke.
A dohány kiskereskedelem monopolizálásának első évéről közöl értékelést a GKI Gazdaságkutató, mely részben ellentmond a tömeges leszokásról szóló korábbi híreknek.
Nem várható jelentős, az infláció mértékét meghaladó árnövekedés a menzai étkeztetés nyersanyagaival kapcsolatos előírások miatt – írja a humán tárca közleménye.
Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) konkrétan nem ismeri a kormány "hamburgeradó" néven ismertté vált elképzelését, de azt várja, hogy az érintettek bevonásával, valódi szakmai vitát és hatásvizsgálatokat követően szülessen döntés.
Minden tizedik orvosság ára nő áprilistól. Az intézkedés több millió beteget érint, köztük a szív- és a gyomorbetegeket, az agyi keringési problémákkal küszködőket és különösen az allergiásokat. Megsokszorozódhatnak gyógyszerkiadásaik a kormányzati takarékosság miatt.
Átlagosan 3,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2005-ben – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az éves 3,6 százalékos átlagos fogyasztóiár-növekedés a termék- és szolgáltatás csoportok árváltozásának jelentős szóródásával alakult ki: 2,3 százalékkal csökkentek a tartós fogyasztási cikkek árai, átlag alatti, 0,2 százalékos árnövekedés következett be a ruházati cikkek, 2,5 százalékos az élelmiszerek, 3,3 százalékos a szeszes italok, dohányáruk termékcsoportokban. A legnagyobb mér-tékű, 6,2 százalékos áremelkedést a háztartási energiánál mérték, átlag felett, 5,5 százalékkal nőttek a szolgáltatások, valamint 4,5 százalékkal az egyéb cikkek, üzemanyagok éves átlagárai is.
A költségvetés hitelezői
Az európai uniós csatlakozás folyamatában javítani kell a nyugdíjasok helyzetét és életminőségét – figyelmezteti a kormányt egy, a koalíciós képviselők kezdeményezésére nemrégiben elfogadott országgyűlési határozat. A döntés egyelőre csak azt demonstrálja, hogy az állam felelősséget érez az idős emberekért, a konkrét intézkedések azonban még váratnak magukra.
Az Országgyűlés felkérésére meg kell vizsgálnia a kormánynak, mikor és hogyan lehetne megváltoztatni a nyugdíjszámítás módszerét. Az idősek ugyanis az 1997. évi reform óta folyamatosan hitelezői a költségvetésnek. A nyugdíjemelés mértékét jelenleg az úgynevezett svájci indexálás szerint állapítják meg, amely felerészben a várható nettó átlagkereset-növekedést, felerészben a várható éves infláció összegét veszi figyelembe. Visszatérő probléma, hogy év közben – akár többször is – ki kell igazítani a nyugdíjakat, mivel a béremelkedés üteme nagyobb a mindenkori kormány által tervezettnél. A parlament ezért kormánydöntést sürget arról, mikor és hogyan lehetne áttérni az adott évre tervezett bér- és árnövekedési mutatók helyett a megelőző évi adatokra alapozó nyugdíjszámításra. Bár a határozat nem tartalmaz konkrétumokat arról, milyen irányba kellene elmozdulni, feltételezhetően indokolt, hogy az infláció egyre kevésbé, a béremelkedési ütem viszont egyre nagyobb mértékben legyen meghatározó. Az infláció ugyanis mind kisebb lesz, míg az uniós csatlakozás után törvényszerű, hogy a bérek fokozatosan közelítsenek a nyugat-európai szinthez.
A szándék megvan arra, hogy az előző kormányok által a nyugdíjasoktól elvett több tízmilliárd forintot valamilyen formában visszakapják az időskorúak.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?