Stroke Világnap: fókuszban a megelőzés és a tudatosság
A Stroke Világnap minden évben arra emlékeztet minket, hogy az agyvérzés (stroke) nem csupán betegség, hanem egy életveszélyes állapot, amely évente milliókat érint világszerte. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a megelőzésre, a tünetek gyors felismerésére és a hatékony rehabilitációra, amelyek kulcsszerepet játszanak a betegek életminőségének megőrzésében és a túlélési esélyek növelésében.
A stroke világszerte az egyik vezető halálok, Magyarországon is rendkívül magas az előfordulási aránya, évente több ezer ember életét követeli. Minden harmadik haláleset valamilyen szív- és érrendszeri betegséghez vagy stroke-hoz köthető. A betegség túlélői közül négyből egy újabb stroke-ot szenved el később, de az esetek háromnegyede megelőzhető lenne a megfelelő életmóddal, rendszeres mozgással és az olyan kockázati tényezők kezelésével, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség.
A stroke tünetei hirtelen jelentkeznek és fájdalommentesek lehetnek, de azonnali orvosi beavatkozás nélkül súlyos, maradandó károsodást, vagy akár halált is okozhatnak. Az arcizmok hirtelen bénulása, beszédzavar, illetve féloldali végtaggyengeség a legtipikusabb jelek. Ha valaki ezeket a tüneteket észleli, azonnal mentőt kell hívni, hiszen minden perc számít!
Az alapítvány elnöke, Sarkadi Gabriella, kiemelte: „A Stroke Világnap célja, hogy minél többen felismerjék a stroke tüneteit és tisztában legyenek a korai beavatkozás jelentőségével. Egyértelmű jelek, mint a beszéd nehézsége, az arc féloldalas gyengesége és a karok mozgásának korlátozottsága gyors cselekvést igényelnek. Minden perc számít! Az idei világnapi kampányunkban ingyenes tájékoztató anyagokkal, prevenciós előadással és bemutató terápiás csomaggal készültünk az érintettek és az érdeklődők részére.”
A WSO, a Stroke Világszervezet a 2024. évi Stroke Világnapi célja, hogy hogyan óv minket a mozgás, a sport a szélütés kockázatainak csökkentésében, egészségünk megőrzésében.
A Strokeinfó Alapítvány az egészségmegőrzésben, a stroke megelőzésében és a betegek hosszú távú rehabilitációjában nyújt támogatást. Az alapítvány szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a stroke nem csak az érintett beteget, hanem annak családját és közvetlen környezetét is alapvetően befolyásolja. A rehabilitáció segíti a mozgásfunkciók, az önellátás és az életminőség visszanyerését, azonban ehhez az időben megkezdett orvosi és szakmai segítség kulcsfontosságú.
A Strokeinfó Alapítványról
A Strokeinfó Alapítvány 2011-ben alakult és az egyetlen országos stroke-betegszervezet Magyarországon. A szervezet fő céljai a stroke megelőzésének és rehabilitációjának információs segítése. A stroke betegségben sérült emberek megkaphassák azt a gondoskodást, odafigyelést, azokat az információkat, melyek segítségével boldog és teljes életet élhetnek. Közösségük, privát csoportjuk több mint 4900 tagot számlál, melynek célja a kapcsolattartás és tapasztalatcsere az érintettek között.
A budapesti stroke-túlélő klub szeptember és június között működik. E mellett közösségi programok szervezésével és az életmóddal kapcsolatban felvilágosító, szemléletformáló és oktató online rendezvényekkel, információs anyagok készítésével hívják fel a figyelmet a betegségre és annak következményeire.