hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.

Minden tizedik dolgozót érint a depresszió

Minden tizedik dolgozó volt már depresszió miatt távol munkájától, állapították meg hét európai országban készült felmérésükben az Európai Depresszió Szövetség (EDA) kutatói.

Az úgynevezett Mori-felmérést 7 ezer ember bevonásával Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban, Dániában, Törökországban, Spanyolországban és Franciaországban készítették, eredményét az Európai Depresszióellenes Napon, hétfőn hozták nyilvánosságra.

A megkérdezettek átlagosan 20 százalékánál állapítottak meg addigi élete során valamikor depressziót, a diagnózis a leggyakoribb Nagy-Britanniában volt 26 százalékkal, a legkisebb előfordulási arányt pedig Olaszországban találták 12 százalékkal.

A depressziót tapasztalt dolgozók közöl a legtöbben Németországban, Dániában és Nagy-Britanniában maradtak távol munkájuktól valamennyi időre (61 százalék, 60 százalék és 58 százalék), míg a legkisebb arányban Törökországban (25 százalék) voltak távol emiatt.

Egy-egy depressziós epizód alatt az érintettek átlagosan 36 napot töltöttek távol munkájuktól, de a számok itt is szórtak a Nagy-Britanniában mért 41 naptól az Olaszországban kapott 23 napig.

A kérdőívben átlagosan minden negyedik érintett ember válaszolta, hogy nem mondta meg munkaadójának, hogy depresszió miatt maradt távol. Minden harmadik depresszióval diagnosztizált dolgozó pedig úgy érezte, hogy veszélybe kerülhet az állása.

A megkérdezett 792 vezető harmada válaszolta, hogy nem kap formális támogatást a depressziós alkalmazottaival való foglalkozáshoz. Ezen a területen a brit vezetők álltak a legjobb helyen, a 117 résztvevő menedzser túlnyomó többsége úgy érezte, hogy támogatja a humánerőforrás-osztály.

(forrás: MTI)

Könyveink