Kutatócsoportok létrehozására hirdetnek pályázatot
A kutatói hálózaton kívüli, egyetemi, közintézményi, közgyűjteményi kutatások erősítése, a tudományos műhelyek kialakításának támogatása, a kutatói és oktatói utánpótlás elősegítése, az innovatív és a közvetlen társadalmi hasznot hozó kutatások elősegítése érdekében írt ki nyílt pályázatot 70-80 új kutatócsoport létrehozására az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Titkársága és a Támogatott Kutatócsoportok Irodája (TKI).
A kutatócsoportok öt éven át évi 25-65 millió támogatást kaphatnak, a pályázatokat 2021. szeptember 30-áig lehet benyújtani. "Egy év múlva, 2022. június 30-án jár le az öt évvel ezelőtt támogatást nyert 81 kutatócsoport pályázati időszaka, ezért időszerű a pályázat meghirdetése" - hangsúlyozta a közleményben Maróth Miklós, az ELKH elnöke.
"A program fő célkitűzése az alapkutatási kiválósági szempontokat szem előtt tartó projektek támogatása. Ugyanakkor hangsúlyt kívánunk helyezni az ELKH stratégiai célkitűzéseinek megfelelő, az innovációt vagy egyéb társadalmi hasznot eredményező kutatásokra, amelyek nemzetközi viszonylatban vagy a magyar tudományos életben újdonságnak számítanak. E program révén az ELKH tovább tudja erősíteni az együttműködését a felsőoktatási intézményekkel, és hozzájárul a kutatói és az oktatói utánpótlás biztosításához".
A nyílt pályázatot felsőoktatási intézményben, közgyűjteményben, illetve egyéb, nem ELKH kutatóhelyen működő, ELKH által támogatott kutatócsoport létrehozására lehet benyújtani. Pályázni a kutatócsoport vezetője jogosult, aki az MTA rendes, illetve levelező tagja vagy az MTA doktora, a tudomány doktora tudományos címmel rendelkezik, és a támogatási időszakban hazai felsőoktatási intézménnyel, kutatási tevékenységet végző közgyűjteménnyel vagy nem ELKH-kutatóhellyel, illetve ezzel együttműködő gazdasági szervezettel munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll.
Az ELKH a kutatóközpontokon és kutatóintézeteken felül jelenleg több mint száz, egyetemeken, illetve egyéb közintézményekben működő önálló kutatócsoportot támogat. A csoportok működését adminisztrációs szempontból a TKI segíti. A közlemény szerint a csoportok kutatásai hozzájárulnak például a biodiverzitás megóvásához vagy az egészségünkhöz köthető fejlesztésekhez. Más kutatások a Balaton vízgazdálkodási kérdéseivel vagy új kompozitanyagok fejlesztésével foglalkoznak. Emellett számos csoport végez a magyar történelem és nyelv területén nélkülözhetetlen kutatásokat, többen pedig fontos társadalomtudományi kérdéseket vizsgálnak.