HR-krízis és infrastrukturális összeomlás az OBSI-ban
A Népszava szerint súlyos működési válsággal küzd a Budapesti Dr. Manninger Jenő Baleseti Központ (közismert nevén az OBSI).
A traumatológiai és idegsebészeti centrumot érintő humánerőforrás-krízis hátterében az áll, hogy a rendőrség egy utcai drogterjesztő hálózat üzemeltetése miatt őrizetbe vette a leginkább leterhelt műtőssegédeket, amit a menedzsment egy szakmailag kifogásolható, tegeződő hangvételű rendőrségi drogprevenciós előadással reagált le a teljes személyzet előtt. A műtői kapacitás emiatt drasztikusan, 30 százalékra zuhant, így naponta 10-20 tervezett műtét torlódik fel vagy tolódik át az ügyeleti időre, ami már az akut és a traumás idegsebészeti esetek ellátását, valamint a rezidensképzést is közvetlenül veszélyezteti. A tarthatatlan munkakörülmények következtében az elmúlt másfél évben több mint 110 orvos és szakdolgozó hagyta el az intézményt.
A humánerőforrás-krízist súlyos műszaki és közegészségügyi veszélyek tetézik: a kórház vízhálózatából hónapok óta barna, üledékes víz folyik, ami alapvető infekciókontroll-kockázatot jelent a sebészeti bemosakodás és sebtisztítás során. Bár a csőhálózat állapota miatt már hat éjszakára teljesen elzárták a vizet műtétek közben, az intézeti epidemiológiai szolgálat jelzése ellenére a laboratóriumi vízvizsgálat és a mintavétel elmaradt. Az infrastruktúra általános amortizációját mutatja a központi betegszállító liftek működésképtelensége is, amelynek javítása hónapokat csúszik. A Népszava megkeresésére a fenntartó Országos Kórházi Főigazgatóság még nem reagált.
Válaszolt a kórház a Népszava kérdéseire. A főigazgató leveléből kiderül, hogy „a műtők humánerőforrás hiányának orvoslása az Országos Kórházi Főigazgatósággal, mint fenntartóval és az irányító Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórházzal együttműködésben jelenleg is zajlik.”
A barna víz forrásáról annyi derült ki, hogy „annak oka, hogy a melegvizes rendszerben - Legionella baktériumok túlszaporodásának megelőzése és a vízhálózat fertőtlenítése érdekében - 2026.03.24-én új REDO rendszer (ez egy rendkívül speciális, környezetbarát vízfertőtlenítő és csíramentesítő technológia - a szerk.) üzemeltettek. Kihívást jelent az üzemeltető Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság számára a kényes egyensúly megteremtése a Legionella elpusztítását szolgáló még elégséges vegyszer és a több évtizedes amortizált vízvezeték belső falában történt lerakódások kioldódását okozó koncentráció között, ami az elszíneződést okozza.”
A főigazgató válasza azt is tartalmazza, hogy „a hidegvizes csapból folyó víz fogyasztásra alkalmas, mindemellett minden szervezeti egység számára biztosítva van a kórházi vízellátástól független ivókút.”























