hirdetés
2025. szeptember. 10., szerda - Nikolett, Hunor.
hirdetés

Két egyetemi rektor lép hivatalba

Két felsőoktatási intézmény új rektora lép hivatalba július 1-jével: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) régi-új vezetője Péceli Gábor, míg a Semmelweis Egyetem (SE) első embere három éven át Szél Ágoston lesz.

Áder János köztársasági elnök – az emberi erőforrások miniszterének javaslatára – a 2015. június 30-ig terjedő időtartamra szóló megbízásokat a héten adta át a két intézményvezetőnek.

A Semmelweis Egyetem új rektora Szél Ágoston. Pályázatát március 30-án az egyetem szenátusa egyhangúlag támogatta, továbbá a szaktárca is támogatta. Az eddigi rektor, Tulassay Tivadar 2003 óta vezette az intézményt, megbízatása június 30-án járt le. (Tulassay Tivadar a Schmitt Pál államfő plágiumügyében hozott egyetemi döntés után – bizalomvesztésre hivatkozva – lemondott, de a lemondást Réthelyi Miklós akkori miniszter nem fogadta el, s a törvények adta lehetőséggel élve igényt tartott arra, hogy a rektor a hivatalában maradjon.)

Szél Ágoston 1955-ben született Budapesten. Általános orvosi diplomát szerzett 1980-ban a SOTE-n. 1980-tól az II. számú Anatómiai Szövet- és Fejlődéstani Intézetben orvos gyakornok, majd egyetemi tanársegéd, adjunktus volt. 1996 és 2000 között a Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézetben egyetemi docensként dolgozott. 2002-2003-ban az intézet igazgatóhelyettese, 2003-tól igazgatója volt.

Széchenyi professzori ösztöndíjas volt 1997 és 2000 között. 1989-ben kandidátusi fokozatot szerzett, 1996-ban a biológiai tudomány doktora lett. 2000-től egyetemi tanár. Bizottságok elnökeként, kari vezetőként, valamint 2003-tól a doktori tanács elnökeként is tevékenykedett a Semmelweis Egyetemen. 2009-től az egyetem általános rektorhelyettese volt. Szakterülete a színeslátás fejlődésbiológiája és az elektronmikroszkópia. Kutatási területe az összehasonlító fotoreceptor- és retinamorfológia és a fejlődésbiológia.

(forrás: MTI)

Könyveink