Kórházi informatikai krachot jósol tavaszra a szakértő
A kórházi informatikai rendszerek egységesítése miatt az orvosoktól a nővérekig mindenkit meg kell tanítani egy új felület használatára, írja az Economx.
Gyakorlatilag tavaszra összeomolhat az e-MedSolution (e-MedSol) által üzemeltetett kórházi informatikai rendszer kizárólagosságának megvalósítására épített elképzelés az egészségügyben, mondta az Economxnak Király Gyula, az Orvostechnikai Szövetség témavezetője, aki egyben a Hospitaly Egészségügyi Informatikai Fejlesztő és Szolgáltató Kft. vezetője.
Aszakértő azért tavaszra datálja a krachot, mert valójában még egyetlen egy kórházban sem történt meg a teljes átállás. Országszerte közel hatvan kórházban kell átállítani az informatikai rendszert az e-MedSol rendszerére. Egy intézmény papíron már átállt, ez a budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház, de még nem ismerik Király Gyuláék a hatásvizsgálatokat. Emellett még Veszprém vármegyében is elindult az intézmények informatikai átállításának folyamata.
Az e-Medsol informatikai rendszerét a hazai egészségügyi rendszerben az intézmények 25 százaléka egyébként eddig is használta, ezen belül a megyei kórházak 40 százaléka, a négy orvosegyetemből pedig három ezzel az informatikai rendszerrel rögzíti a betegadatokat, mondta Király Gyula.
A káoszt már most is érzékelik azok az intézmények, ahol elindult az átállás, például keresgetik a betegadatokat, nem tudják az új programban, hogy mit hova kell írni, hol vannak az új rubrikák. Akik betegadatokat adminisztrálnak ők sokkal többet fognak dolgozni, mint eddig. Ez a munka, többlet stresszel és még több költséggel, valamint még több humánerőforrás-igénnyel is jár. És az is elképzelhető a szakember szerint, hogy az átállás során sérül a betegadatokhoz való hozzáférése az orvosoknak.
(...)
A rendszerátállás az intézmény méretétől függően 3-9 hónapig is tarthat. A kórházban, a recepción dolgozóktól kezdve a nővéreken és az orvosokig, mindenkit meg kell tanítani az új felület használatára. El kell sajátítani egy új gondolkodásmódot, új menüpontokat, új működési algoritmusokat, sorolta az átállással kapcsolatos tudnivalókat Király Gyula.
Háttérinformációk szerint több vezető egészségpolitikus is azt mondta az informatikai átállás kapcsán, hogy szerinte is lehetetlen ezt technológiailag végrehajtani, és mindent meg kell tenni azért, hogy a jogszabályt megváltoztassák vagy visszavonják.
Ez vakrepülés és komoly károkozás, ami történik, ellehetetlenítenek egy működő piacot, mondta Király Gyula. Az biztos, hogy az új rendszer sokkal drágább lesz, az átállás körülbelül 10-15 milliárd forintba fog kerülni. A rendszer üzemeltetése pedig évente akár 4-5 milliárd forint közpénzt is felemészthet.