Évtizedes nővérszálló-fejlesztési program zárul idén
Az elmúlt évtizedben 15 helyszínen újultak meg vagy épültek új orvos- vagy nővérszállók szerte az országban, közel 13 milliárd forintból, írja a VG.
Az Európai Unió egészségügyi munkaerőhiánnyal küzd, becslések szerint 1,2 millió orvos, ápoló és szülésznő hiányzott már 2022-ben is a rendszerből. 2022–2023-ban húsz uniós ország számolt be orvoshiányról, ápolóhiány 15 országot érintett egy uniós egészségügyi jelentés szerint. A hiány több tényezőre vezethető vissza: az egyik a szakemberek elöregedése, a másik a nehéz munkakörülmények – ide tartozik a lakhatás, a nővérszállók biztosítása is –, mindezek hozzájárulnak a személyzet kiégéséhez és a megtartási nehézségekhez.
A magyar kormány által megkezdett egészségügyi bérrendezés mellett a folyamatos beruházások, így a korszerű nővérszállók fejlesztése is illeszkedik a felsorolt elvárásokhoz, ha nem is oldja meg teljesen a problémát. De az tény, hogy a szakdolgozók számára kedvezményes áron bérelhető szállások megkönnyítik az ápolók mobilitását.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság a VG kérdésére azt válaszolta, hogy a 2014–2020-as uniós fejlesztési ciklusban valósult meg az Egészségügyi Szakellátók Szállóinak Fejlesztése elnevezésű projekt (EFOP-2.2.0-16-2016-00001).
- 13 kórházban,
- 15 helyszínen új orvos- és nővérszállókat építettek, vagy meglévő épületeket újítottak fel.
Három intézményben (Bács-Kiskun, Vas és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kórházak) teljesen új épületek létesültek. A projekt költsége 11,97 milliárd forint, melyet további 356 millió forint hazai forrás egészített ki. A fejlesztés eredményeként 1504 férőhely jött létre vagy került korszerűsítésre.
Az évtizedes fejlesztési program az idén zárul le, a további tervezett felújításról a lap nem kapott információt az OKFŐ-től.
