Érvénytelen népszavazás
A 25.626 névjegyzékben szereplő választópolgárból 7.452-en járultak vasárnap reggel hat órától este hétig az urnák elé. A részvételi arány így nem volt elegendő a népszavazás érvényességéhez. A voksolás akkor lett volna érvényes, ha a választásra jogosultak több mint fele - 50 százalék, plusz egy fő - szavazi, és akkor lett volna eredményes, ha a feltett kérdésre a résztvevők több mint fele azonos választ ad.
A népszavazás kérdésére - amely szerint "Egyetért-e Ön azzal, hogy a Kazincbarcikai Városi Kórház működtetési és vagyonkezelői jogát az önkormányzat átadja más cégnek vagy szolgáltatónak?" - 915-en válaszoltak igennel, ez a résztvevők 12,32 százaléka, 6.510 szavazó, azaz 87,68 százalék nemmel voksolt - mondta Illés Pál, Kazincbarcika jegyzője az MTI-nek. Hozzátette: a népszavazás érvénytelen volt, ugyanis a választók mindössze 29,08 százaléka nyilvánította ki véleményét. Fellebbezésre három nap áll rendelkezésre.
Trencsényi Erzsébet, a kórház igazgatója azt mondta: bár nem volt eredményes a népszavazás, szerinte mindenki számára hasznos volt az elmúlt két hónap. A referendum kiírása óta - március eleje - ugyanis számos dolog megváltozott, az egészségügyi intézmény adósságállománya csökken. A kórház ügye ismét az önkormányzati képviselőtestület asztalára kerül, a képviselők döntenek majd a továbbiakról. Rizner József, az Összefogással Barcikáért Egyesület elnöke, a népszavazás egyik kezdeményezője azt mondta: bár nem volt elegendő a részvételi arány, elsöprő a nemek száma. Több mint amennyi szükséges lenne egy érvényes szavazás esetén. A testületnek így mindenképp el kell gondolkodnia a kórház sorsáról. Szitka Péter, a város polgármestere (MSZP) a helyi televíziónak úgy nyilatkozott, hogy az eredménytelen népszavazás az itt élők részéről jelzés értékű, a lakók ezzel azt üzenték, a testületre bízzák a további feladatokat.
A kazincbarcikai önkormányzat tavaly októberben írt ki először nyilvános pályázatot a városi kórház hosszú távú működtetése bérbeadására, ennek eredménytelensége miatt november 30-án ismét pályázatott hirdetett. Végül hárman adtak be ajánlatot, a budapesti székhelyű HospInvest Zrt., a Debreceni Egyetem, továbbá a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, valamint vele közösen a Medcenter Egészségügyi Szolgáltató Kft.