hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.

Az orvosok és az internet

Az európai általános orvosok 87 százaléka használ számítógépet, és 48 százalékuk rendelkezik szélessávú internet-hozzáféréssel - áll egyebek közt abban a jelentésben, amely az Európai Bizottság megrendelésére készült arról, mennyire terjedt el az információs és kommunikációs technológiák használata az unió országaiban.

Megállapították, hogy az internetet az európai orvosok megközelítőleg 70 százaléka használja, konzultációs célokra pedig 66 százalékuk veszi igénybe a számítógépet. Az országok között azonban jelentős eltérések vannak: a szélessávú internet elterjedtsége az általános orvosok körében Dániában a legmagasabb (91 százalék), Romániában a legalacsonyabb (5 százalék).
Az európai orvosok egyre növekvő hányada tárolja és kapja-küldi elektronikus úton a páciensek adatait, például laboreredményeit. A beszámoló azonban felhívja a figyelmet azokra a területekre is, amelyeken az orvosok jobban kihasználhatnák az infokommunikációs technológiák nyújtotta lehetőségeket. Ilyen például a telemonitoring - a betegek távfelügyelete -, az elektronikus gyógyszerfelírás és a határon átnyúló orvosi szolgáltatások.
A páciensek adminisztratív adatait az általános orvosi rendelők 80 százalékában tartják elektronikus formában: ezek 92 százalékában elektronikusan tárolják a diagnózisra és gyógyszeres kezelésre vonatkozó adatokat is, 35 százalékukban pedig szintén ezt a tárolási módot alkalmazzák a röntgenfelvételek esetében. A laboratóriumok az európai orvosoknak gyakran továbbítják elektronikus úton az adatokat (40 százalék), egyéb egészségügyi központok esetében azonban az adatcsere e formája kevésbé gyakori (10 százalék).
Az elektronikus gyógyszerfelírást az unió általános orvosainak csupán 6 százaléka alkalmazza. Széles körben csupán három tagországban élnek vele: Dániában (97 százalék), Hollandiában (71 százalék) és Svédországban (81 százalék). A telemonitoringot - ami lehetővé teszi az orvos számára, hogy távolról kövesse nyomon a betegség lefolyását, illetve krónikus betegségeknél távolról folytassa a kezelést -, csupán három országban alkalmazzák: Svédországban (ahol az orvosok 9 százaléka nyújt telemonitoring szolgáltatást), valamint Hollandiában és Izlandon (itt a részarányuk mintegy 3-3 százalék). Szintén ritka a páciensekre vonatkozó adatok határon átnyúló megosztása, amit az unió általános orvosainak csupán 1 százaléka végez, és amelynek elterjedtsége Hollandiában a legmagasabb (5 százalék).

A magyar általános orvosok 100 százaléka használ számítógépet, és ezzel Észtországgal, Finnországgal, valamint Svédországgal együtt Európa csúcsmezőnyében vagyunk. Ám "a számítógép bekapcsolása után" már nem ilyen imponálóak az adatok: az internethasználat csak 49 százalékos, vagyis jóval az európai átlag alatti. A szélessávú internethasználat aránya - 36 százalék - szintén jócskán elmarad az európai átlagtól. Még nagyobb Magyarországon a leszakadás az európai mezőnytől a laboreredmények elektronikus továbbítása terén: ez a 40 százalékos európai átlag helyett Magyarországon csak 12 százalékos gyakoriságú.

MTI-Panoráma

cimkék

Könyveink