Az orvosok és az internet
Megállapították, hogy az internetet az európai orvosok megközelítőleg 70 százaléka használja, konzultációs célokra pedig 66 százalékuk veszi igénybe a számítógépet. Az országok között azonban jelentős eltérések vannak: a szélessávú internet elterjedtsége az általános orvosok körében Dániában a legmagasabb (91 százalék), Romániában a legalacsonyabb (5 százalék).
Az európai orvosok egyre növekvő hányada tárolja és kapja-küldi elektronikus úton a páciensek adatait, például laboreredményeit. A beszámoló azonban felhívja a figyelmet azokra a területekre is, amelyeken az orvosok jobban kihasználhatnák az infokommunikációs technológiák nyújtotta lehetőségeket. Ilyen például a telemonitoring - a betegek távfelügyelete -, az elektronikus gyógyszerfelírás és a határon átnyúló orvosi szolgáltatások.
A páciensek adminisztratív adatait az általános orvosi rendelők 80 százalékában tartják elektronikus formában: ezek 92 százalékában elektronikusan tárolják a diagnózisra és gyógyszeres kezelésre vonatkozó adatokat is, 35 százalékukban pedig szintén ezt a tárolási módot alkalmazzák a röntgenfelvételek esetében. A laboratóriumok az európai orvosoknak gyakran továbbítják elektronikus úton az adatokat (40 százalék), egyéb egészségügyi központok esetében azonban az adatcsere e formája kevésbé gyakori (10 százalék).
Az elektronikus gyógyszerfelírást az unió általános orvosainak csupán 6 százaléka alkalmazza. Széles körben csupán három tagországban élnek vele: Dániában (97 százalék), Hollandiában (71 százalék) és Svédországban (81 százalék). A telemonitoringot - ami lehetővé teszi az orvos számára, hogy távolról kövesse nyomon a betegség lefolyását, illetve krónikus betegségeknél távolról folytassa a kezelést -, csupán három országban alkalmazzák: Svédországban (ahol az orvosok 9 százaléka nyújt telemonitoring szolgáltatást), valamint Hollandiában és Izlandon (itt a részarányuk mintegy 3-3 százalék). Szintén ritka a páciensekre vonatkozó adatok határon átnyúló megosztása, amit az unió általános orvosainak csupán 1 százaléka végez, és amelynek elterjedtsége Hollandiában a legmagasabb (5 százalék).
A magyar általános orvosok 100 százaléka használ számítógépet, és ezzel Észtországgal, Finnországgal, valamint Svédországgal együtt Európa csúcsmezőnyében vagyunk. Ám "a számítógép bekapcsolása után" már nem ilyen imponálóak az adatok: az internethasználat csak 49 százalékos, vagyis jóval az európai átlag alatti. A szélessávú internethasználat aránya - 36 százalék - szintén jócskán elmarad az európai átlagtól. Még nagyobb Magyarországon a leszakadás az európai mezőnytől a laboreredmények elektronikus továbbítása terén: ez a 40 százalékos európai átlag helyett Magyarországon csak 12 százalékos gyakoriságú.
MTI-Panoráma