Úszik az adósságban az egészségügy
Ősszel adósságrendezésre lesz szükség a kórházakban, mert még mindig a beszállítók viselik a legnagyobb pénzügyi kockázatot, mondta Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az Economxnak.
Lassult a kórházi adósságok növekedése, de nem állt meg, ez derül ki a Magyar Államkincstár (MÁK) legfrissebb adataiból. A magyar kórházak és háttérintézményeik június végén 31 milliárd forint tartozást görgettek maguk előtt, az egyetemi klinikákkal együtt a tartozásállomány 49,2 milliárd forintot ért el, mondta a lapnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára.
Igazság szerint az idei évre biztosított 150 milliárd forintos pluszforrásnak az adósság növekedését mérséklő szerepet kellene betöltenie – fogalmazott Rásky László, hozzátévee: a kisebb mértékű növekedés konkrét okairól az adatok alapján nem lehet sokat tudni, de a következők feltételezhetők. A 60 napos fizetési határidő miatt a rendelések hatása elhúzódva jelentkezik – tehát a mostani kisebb növekedés oka a beszerzések hónapokkal ezelőtti visszaesése. Ez valószínűleg összefügg a nyári időszakkal, de azzal is, hogy a kórházak feltételezhetően az év első három hónapjában növelték a készleteiket. Talán azért, hogy valamennyire kivédjék az idei infláció negatív hatásait – fogalmazott a főtitkár.
Ugyanakkor a tolerálható adósság – ez évi maximum 80 milliárd forint lehet – bevezetésével az intézményvezetőknek is jobban oda kell figyelniük a tartozásállomány alakulására, különösen a 60 napon túl lejárt kötelezettségekre.
Rásky László hangsúlyozta: továbbra is azt gondolják, hogy az ősz folyamán évközi adósságrendezésre lenne szükség, írja a lap.