A sejtterápia szerepe a tumorprogresszió akadályozásában
Célkitûzés
A „tumorprogressziót megakadályozó sejtes immunterápia” gondolata a kutatók régiálmát tükrözi, amely szerint a daganat elleni küzdelem legideálisabb módja a legtermészetesebb,azaz az immunrendszer segítségével történô elpusztítás. A T-sejtek felhasználásátelôtérbe helyezô adoptív immunterápiában számos eltérô megközelítésismert. Ezek közül az alábbi összefoglaló szerzôi a T-sejtek tumorprogresszió megakadályozásábanbetöltött szerepével foglalkoznak.
Újabb eredmények
A malignus betegségek adoptív T-sejtes immunterápiáját számos különbözô betegségben,igen eltérô klinikai feltételek között, és változó kísérleti megközelítéssel végezték.A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint az adoptív immunterápia elsôsorbanhematológiai betegségekben hatékony, különösen allogén ôssejt-transzplantáció után,a graft versus tumorhatásnak köszönhetôen. Szolid daganatokban a legnagyobbproblémát az jelenti, hogy a specifikus sejtek nem jutnak be megfelelôen a daganatszövetbe,és a tumorstroma is kifejt további T-sejt-gátló hatást. Szolid daganatokbanaz adoptív T-sejt-transzfer sikeres alkalmazásának alapfeltétele a beadott sejteka tumorszövetbe történô célba juttatásának (homing/invázió) optimalizálása, amellyelaz allogén ôssejt-transzplantációhoz hasonló tumorspecifikus immunválasz érhetô el(graft versus tumorhatás).
Összefoglalás
Az alábbi összefoglaló szerzôi a malignus betegségek adoptív immunterápiájábana T-sejtek alkalmazásával kapcsolatos legújabb eredményeket tekintik át. Megtárgyaljáktovábbá a szóban forgó terápiás megközelítést akadályozó, az alapkutatás ésa klinikai kísérletek által felvetett legfontosabb problémákat, amelyek az adoptívimmunterápia sikeres alkalmazásának alapját képezhetik.
Kulcsszavak
Adoptív immunterápia, daganatellenes immunitás, citotoxikus T-lymphocyta
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!