hirdetés
hirdetés

Z Gastroenterologie cikkei

  #1
2005-02-01 00:00:00
 A 36 éves nőbeteg bizonytalan gyomortáji fájdalmak miatt fordult orvoshoz. Az ultrahang szolid tumort jelzett a bal felső kvadránsban. A CT-vizsgálat eredménye szerint a 9 cm átmérőjű daganat sem a gyomorral, sem a léppel, sem a hasnyálmiriggyel, sem pedig a vesével nem állt kapcsolatban. Fogyásról, éjszakai izzadásról, lázról a beteg nem számolt be. A laparoszkópos reszekció során kiderült, hogy a tumor az omentum majushoz kapcsolódott. A szövettani vizsgálat tisztázta a kérdést: a daganat dermoid ciszta volt. A fiatalasszony két nappal a műtét után elhagyta a kórházat, azóta jól érzi magát.
 A jól differenciált cisztikus teratómák közé sorolható dermoid ciszták gyakoriak az ivarmirigyekben, a mediastinumban, a retroperitoneumban, valamint a keresztcsont és a farkcsont területén, állapítják meg az esetet bemutató közleményben a Charité Berlin Kórház Sebészeti Osztályának munkatársai. Olykor a lépben, a vesében vagy a hasnyálmirigyben is kialakul dermoid ciszta, a nagycsepleszben azonban csak rendkívül ritkán. A panaszok – hasfájás, a szomszédos szervek kompressziójából fakadó nyomásérzés – nem jellegzetesek, némelyik betegnek egyáltalán nincsenek panaszai. Azonban a dermoid ciszta rosszindulatúvá válhat, és emiatt el kell távolítani.
hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.