hirdetés
hirdetés

Retkes Attila cikkei

  #1
2004-07-01 00:00:00

Juhász Gábor és Dresch Mihály új lemeze

Juhász Gábor gitárművész a magyar dzsessz új nemzedékének egyik legeredetibb tehetsége: jó néhány hazai és nemzetközi formáció – kvartettek, kvintettek, nagyobb létszámú együttesek – megbecsült közreműködője. Két éve merész vállalkozásba fogott: elkezdett szólókoncerteket adni – a magyar gitárosok körében Zoller Attilától Snétberger Ferencig ennek egyébként gazdag hagyománya van. Az új projekt most jutott el odáig, hogy Juhász saját nevén, részben saját kompozícióiból adott ki lemezt, amely azonban nem tisztán szólóprodukció: egyenrangú társ benne a nemzetközileg jegyzett, kitűnő dán trombitás, az egykor Miles Davisszel is együttműködő Palle Mikkelborg. A CD-n közreműködik Helen Davies hárfaművész, egy háromtagú magyar ritmusszekció (Barcza Horváth József, Dés András, Balázs Elemér), valamint az indiai klasszikus zene két jeles hazai mestere, Lantos Zoltán (hegedű) és Szalai Péter (tabla). Juhász és Mikkelborg szerzeményei mellett a lemezre két fantasztikus amerikai szaxofonos, a magyar muzsikusokkal és a budapesti BMC Records kiadóval régóta jó kapcsolatot ápoló Charlie Mariano és Archie Shepp egy-egy kompozíciója is felkerült. Az eredmény: trendeket, divatirányzatokat, populáris megoldásokat szándékosan kerülő, kamarazenei ihletésű, helyenként költői szépségű dzsessz; finom hangszerelési megoldásokkal, változatos ritmuskombinációkkal. Lantos és Szalai szereplése sem észrevétlen: a műfaj amerikai gyökerei és európai sajátosságai mellett rendre felbukkannak az ősi indiai rágák motívumai – időben és térben is tágítva a zene lehetőségeit. A filozofikus-esztétizáló címet (60/40 – A létezés ritmikus aspektusa) viselő album itthon aligha válik széles körben ismertté, Nyugat-Európában viszont bizton számíthat a kreatív, improvizatív kortárs zene barátainak elismerésére.

  #2
2004-06-01 00:00:00

A pesti Belváros egyik hangulatos szabadtéri koncerthelyszíne, a Vármegyeháza díszudvara a kilencvenes években elsősorban komolyzenei hangversenyeknek – így a többi között a Budapesti Fesztiválzenekar barokk és preklasszikus estjeinek – adott otthont. Az utóbbi időben viszont a dzsessz vette át a főszerepet: idén nyáron nyolc izgalmas koncert várja a műfaj rajongóit, a hazai muzsikusok mellett nemzetközi sztárok közreműködésével.

A július 15-i nyitóesten először a közelmúltban alakult Czirják Csaba Quintet lép színpadra, melynek átlagéletkora mindössze huszonhét év, s melyben a névadó gitároshoz két szaxofonos – a többszörös versenygyőztes Bacsó Kristóf és Zana Zoltán –, valamint a ritmusszekcióban Szandai Mátyás nagybőgős és Mohay András dobos társul. Szünet után a Coolactive Szaxofon Quartet játssza Nagy János zeneszerző kifejezetten e szokatlan együttesre – vagyis négy szaxofonra – komponált darabjait. Három nappal később, július 18-án a nemzetközi hírű, veterán afroamerikai zongorista, Kirk Lightsey muzsikál a Vármegyeházán, magyar szaxofonos (Tony Lakatos), magyar származású brit nagybőgős (Arnie Somogyi) és jamaikai dobos (Winston Clifford) társaságában. Július 22-én előbb a kitűnő dobos, Szendőfi Péter csapata, a Fusio Group zenél, majd a fúvós hangszereken játszó Borbély Mihály társulata, a Quartet B mutatja be Üveghegy című – a dzsessz jellegzetes ritmikáját kárpát-medencei és balkáni dallamokkal ötvöző – lemezét.

A következő koncert július 29-én egy újabb lemezbemutató. A műfaj kiemelkedő személyisége, Szakcsi Lakatos Béla zongorista-zeneszerző frissen megjelent albumának stílusmeghatározása: gypsy jazz, s ennek megfelelően a hagyományos dzsessztrióhoz (Szakcsi – zongora, Orbán György – bőgő, Pecek Lakatos András – dob) két autentikus roma énekes, Rostás Mónika és Rostás András, valamint Tony Lakatos szaxofonos csatlakozik. Dés László Metszetek című
augusztus 1-i koncertje jórészt azokra a kompozíciókra épül, amelyeket a szaxofonos-zeneszerző Makk Károly Egy hét Pesten és Budán című filmjéhez írt. Az esten közreműködik a Balázs Elemér Group és Fekete Kovács Kornél trombitaművész. Augusztus 5-én Szakcsi Jr., azaz ifj. Szakcsi Lakatos Béla mutatja be új zenekarát, mely a Tribute to Charlie Parker Band nevet kapta. Ebben két szaxofon (Tóth Viktor, Zana Zoltán), nagybőgő (Egri János) és dob (Lakatos Pecek Géza) egészíti ki az ifjú zongorista játékát. A sorozat zárókoncertjét augusztus 12-én az Oláh Kálmán Trió (Oláh Kálmán, Egri János, Németh Ferenc) adja Tony Lakatos és a Berlinben élő remek amerikai vibrafonos, David Friedman közreműködésével.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.