hirdetés
hirdetés

K.C.GY. cikkei

  #1
2011-09-01 14:28:00

Pedig igazán kiemelkedő esemény a szeptember 9–10– 11-i Budapesti Mahler Ünnep a Művészetek Palotájában, a Budapesti Fesztiválzenekarral, kár lenne kihagyni; ráadásként pedig 13-án Markus Werba (bariton), Csalog Gábor és Kemenes András (zongora) közreműködésével ugyancsak a Mahler-ünnep kamaraestje lesz ugyanott, a Fesztivál Színházban.

  #2
2011-08-05 14:07:00

Következzen itt egy rövid válogatás azokból az előadásokból, amelyek amúgy nem kapnának túl nagy hírverést.

  #3
2011-06-03 09:31:00

Nem tudni, mi az oka, de idén (is) csak az utolsó pillanatban fog elérkezni az olvasókhoz az Ünnepi Könyvhét teljes kínálatának végleges listája – és biztosak lehetünk abban, hogy még bőven a könyvhét után is meglepetések érhetnek a könyvesboltokban.

  #4
2011-01-20 10:42:00

A Salto Mor(t)ale Társulat, amatőr és profi színészek alkalmi együttese a klasszikus görög vígjáték alapötletéből írt – és gyakran rögtönzött – komédiát játszik Budapesten, ittott: hol kellemes hangulatú romkocsmában, hol kihasználatlan, kissé lepukkant pláza-kávéházban, kis közönségnek, sok zenével.

  #5
2010-06-03 13:07:00
A könyvhét június 3-án nyílik, és 410 mû szerepel
a hivatalos listán. Komoly támadás ez az olvasók pénztárcája
ellen, de nagy öröm is – a könyvheti könyvekkel, még ha
alaposan szortírozzuk is ôket, jó sok ideig ellehetünk majd.

A könyvhét június 3-án nyílik, és 410 mû szerepel a hivatalos listán. Komoly támadás ez az olvasók pénztárcája ellen, de nagy öröm is – a könyvheti könyvekkel, még ha alaposan szortírozzuk is ôket, jó sok ideig ellehetünk majd.

  #6
2009-08-01 00:00:00
Elképesztő bemutatója volt két éve a Budapesti Fesztiválzenekarnak: az operát Theresienstadtban játszották először, a koncentrációs táborban, amelyet a nácik kifejezetten kirakatnak, Potemkin- falunak szántak. A tábor legsikeresebb darabja azonban az a gyermekopera volt, amelyet a holokauszt későbbi áldozata, a cseh Hans Krása írt, és Brundibár a címe. A Fesztiválzenekar az idén ezt mutatja be, Novák Eszter rendezésében, Fischer Iván irányítása alatt, szeptember 9-én, a MűPa Fesztiválszínházában.
  Az eredeti bemutató (és a rákövetkező sok tucat előadás) résztvevőinek zömét Auschwitzban gyilkolták meg. Ennek tudatában és a keletkezési körülmények ismeretében bizonyára furcsa, szorongató, ugyanakkor felszabadító élmény lesz az opera új színreállítása: mert talán némi vigasztalással szolgál, hogy milyen örömöt, megkönynyebbülést jelenthetett ezt annak idején sokszor eljátszani és végignézni. A nagyszabású Mahler-ünnepnek ez a kis epizódja külön figyelmet érdemel.
  #7
2009-07-01 00:00:00
Nem pedig le, ahogyan a gőgös fővárosiak szokták mondani. Nyáron olyan kulturális programokat lelhetünk vidéken, amelyekért érdemes akár oda is menni, ha már nincs úgyis ott az ember. Például Emma Kirkby és a London Baroque reneszánsz estjéért Gyulára, július 4-én, ugyanazon a napon, amikor Szentendrén a két, éppen zajló fesztiválon egymást érik a remek népzenei és dzsesszműsorok. Július 6-án megkezdődik a hagyományos szombathelyi Bartók-szeminárium, 9-én Miskolcon a Kaláka-fesztivál, négy sűrű napig, Fertődön folytatódik Haydn egész éves ünneplése (július első felében a Budapesti vonósokkal és Perényi Miklóssal), Balatonfüreden a koncertek és előadások sora ugyancsak fesztiválnak neveztetik. A zsámbéki dzsessz-sorozatot Zsámbéki Jazz Opennek hívják. Aki nem mozdul (ki, fel, le), sajnálhatja.
  #8
2009-06-01 00:00:00
Bizonyára sokan lesznek olvasóink között, akik nem jutnak el Miskolcra, ahol az immár hagyományos nemzetközi operafesztiválon például Berg operáit láthatjuk videóról és élőben, a Bukaresti Operát Mozarttal; és olyanok is, akik valamiért nem tudnak ott lenni a MűPában rendezett (ugyancsak hagyományos) budapesti Wagnernapokon (Fischer Ádámmal). Rengeteg más is történik: például Haydn Missa brevisét a Belvárosi Főplébániatemplomban Vashegyi György vezényli (június 7-én), vagy – a skála másik végéről – parádés „prímástalálkozó” lesz a Terasz nevű helyen június 10-én; a fellépők között Dresch Mihály, Balogh Kálmán, Both Miklós mellett ott találjuk az „Etno Dívákat”: Herzku Ágit, Szalóki Ágit, Bognár Szilviát. Közülük Szalóki Ági is érintett a páratlan sikerű Budapest Bár második részének nyilvános lemezfelvételén (A38 hajó, június 14). Eddig sem volt könnyű behatárolni a Kiss Erzsi Zene előadásainak műfaját, de most „síppal, dobbal, árnyjátékkal” bővített felállásban, a MűPa Fesztivál Színházában látható az együttes, június 15-én.
  #9
2009-06-01 00:00:00
Számos változáson ment keresztül az elmúlt évtizedekben az Ünnepi Könyvhét. Egyrészt már nem egészen hét nap az egy hét – a június 4-én nyíló országos, nagyszabású és változatlanul jó hangulatú vásár már az ötödik napon, 8-án bezár. Másrészt már vagy húszéves tapasztalat, hogy bár nagy a nyüzsgés és bizonyos könyvek gyorsan elfogynak a pavilonoknál vagy a városok közepén levő könyvesboltokból, alig van olyan könyv, ami később beszerezhetetlen volna – vagyis olyan nagyon mégsem kell sietni.
  #10
2009-05-01 00:00:00
Most már teljes gőzzel beindult Haydn ünneplése, remélhetőleg nem ununk rá a manapság egyre frissebbnek, mulatságosabbnak és mélyebbnek tetsző mesterre. Ezt szolgálja például az olyan különlegesség, mint az Aki hűtlen, pórul jár című marionett-opera előadása (a MűPában, bábokkal együtt, operaszakos hallgatókkal és a Magyar Telekom zenekarral, május 10-én); vagy a régi zene egyik hazai mesterének, Vashegyi Györgynek a vezetésével (természetesen az Orfeo Zenekarral), nagyszerű énekesek közreműködésével Michael és Joseph Haydn-estje (14-én a MűPában). A Pannon Filharmonikusok előbb Pécsett, majd Pesten (16-a, MűPa) ugyancsak Haydnból készültek. És talán elsőként kellett volna említeni a május 16-án, az Óbudai Társaskörben fellépő Semmelweis Vonósnégyest (tagjai: Kelemen László, Székely György – hegedű, Ostoros Gyula – brácsa, Asbót Richárd gordonka, és nem kisebb zongorista működik közre, mint Vásáry Tamás) – a műsoron Schumann zongoraötöse mellett Haydn F-dúr vonósnégyese is szerepel.
  #11
2009-05-01 00:00:00
Új rovatunk célja azoknak a fontosabb magyar honlapoknak az áttekintése, amelyek a kultúra egészének vagy egy-egy szeletének, egy-egy művészeti ágnak a bemutatását szolgálják. Az irodalom egyik – minden bizonnyal a leglátogatottabb, legnépszerűbb – hálózati lapja (mondhatnánk: napilapja, hiszen mindennap frissül): a litera.hu.
  #12
2009-04-01 00:00:00
Idén a Költészet Napja (április 11.) húsvét szombatjára esik. Márpedig húsvét táján klasszikus zenével el vagyunk kényeztetve; ha jegyet sehova sem sikerült szereznünk, beférhetünk egyik vagy másik templom (még ingyenes) koncertjére. S vegyük észre a zenében a költészetet – amihez persze nem kell semmiféle emléknap vagy ünnep.
  Ezúttal a megszokott kereteken könnyedén átlépő hangversenyeket ajánlunk: Gadó Gábor, a nagyszerű gitáros hazajött, s éppen április 11-én a kiváló orgonistával, Fassang Lászlóval és a jelentős dzsesszbőgős Szandai Mátyással koncerteznek az MR Márványtermében – Fassang egy sor Bach-művet írt át, Gadó pedig saját szerzeményeivel áll elő. Négy nap múlva Gadó ismét a komolyzene igen rangos képviselőivel, a Trio Lignum tagjaival áll színpadra (a Trafóban); aznap este viszont egy együttes a Signo Caféban a kortárs zenészként (is) számon tartott John Zorn művét adja elő Dresch Mihállyal. Április 16-án Brecht és Kurt Weill Koldusoperáját szcenírozott koncerten játsszák a MűPában – ez is kitűnő kortárs zene, pedig már jó pár évtizedes. És ez „könnyűzene” volna?
  #13
2009-04-01 00:00:00
... nem feltétlenül operát nézni, hanem mert április 27-én a Budapesti Filharmóniai Társaság az itthon elég ritkán látható virtuózzal, Lendvai Józseffel (Pier Giorgio Morandi vezényletével) ad Mendelssohn-estet, és megismétli ugyanezt másnap este. Két napra rá (30-án) izgalmas esemény lesz ugyanott: Kovalik Balázs rendezésében – nagyon régóta először – barokk operát mutat be a ház, Händel Xerxését.   Amúgy pedig? Amúgy sincs okunk panaszra, legfeljebb a bőség zavarhat. 23-án két évfordulós, Händel és Mendelssohn műveiből játszik a Liszt Ferenc Kamarazenekar a Zeneakadémián; 26-án (különleges műsora miatt is) különleges csemegének ígérkezik a Pekingi Szimfonikus Zenekar vendégjátéka a MűPában. 27-én a Zeneakadémián Grigory Sokolov zongoraestjét hallhatjuk, Pécsett 28-án a remek Kovács László vezénylete alatt a Pannon Filharmonikusok és az After Crying együttes ad közös koncertet, és ismét vendégünk lesz Schnétberger Ferenc (MűPa) és Lajkó Félix (Zeneakadémia), ugyanazon az estén (május 2.), hogy ne legyen olyan egyszerű az élet.
  #14
2009-03-01 00:00:00
Amikor idén Budapesten elkezdődik a Tavaszi Fesztivál – ezúttal március 20-án –, sok vidéki városban már túl vannak a rendezvénysorozat nyitóeseményén. Bár a legizgalmasabb programok mindig a fővárosban várják a közönséget, szolgáltassunk igazságot a vidéknek: ott is igen jó a felhozatal a hónap közepén.
  Március 15-én például a hazánkban ritkán hallható Rohmann Imre koncertezik Debrecenben, Liszt-, Chopin- és Haydn-darabokkal; ugyanaznap Pécsett a Pannon Filharmonikusok (Hamar Zsolttal) Dvorˇákot és Schubertet játszanak. Másnap Békéscsabán Szabadi Vilmos hegedu- és Vigh Andrea hárfajátékában gyönyörködhet a nagyérdemu; az ország másik felében, Egerben eközben az Egri Szimfonikus Zenekar Avraam Vasilios gitármuvészt kíséri, majd másnap Debrecenben ismét a gitáré a főszerep, az e hasábokon már emlegetett Al di Meola és Horgas Eszter Carmen-verziójában. Fuvola és gitár lesz ugyanott másnap este is: egészen különleges musort állított össze Dagmar és Josef Zsapka. Szolnokon és Miskolcon is játszik majd a Liszt Ferenc Kamarazenekar (20-án, 23-án), Pécsett pedig a Bartók Vonósnégyes. És hol van még a hónap vége?
hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.