hirdetés
hirdetés

KÁLMÁN C. GYÖRGY cikkei

  #1
2011-10-11 12:31:00

Nem volt titok, hogy Murdochnak ez a betegsége van – de hogy ez nyomot hagyott (éspedig tudományos eszközökkel kimutatható hatást) írásművészetén, az mégis újdonság volt.

  #2
2011-07-11 15:54:00

Ha sikerül kikerülnünk a programtorlódásokat, és persze időben gondoskodunk jegyről, a következő hónapban járhatjuk az országot, remek előadások várnak ránk az ország minden részében.

  #3
2011-05-05 18:09:00

Elég nagy dózist kaptunk ebből az elmúlt húsz évben, és nem is rossz irodalmi színvonalon: ennek a mítosznak az alapja a valahai állami összetartozás, vagyis a monarchia, amikor Olaszországtól a nagy orosz birodalom széléig egyazon fennhatóság alatt, alaposan összekeveredve és többnyire békében éltek egymás mellett, egymás között osztrákok, magyarok, lengyelek és szlovénok.

  #4
2010-12-17 13:50:00

A szövegek – az irodalmiak is – valahogyan mindig összefüggenek egymással – ha más miatt nem is, azért mindenképpen, mert valamennyi „nyelven van” írva, és mert minduntalan emlékezetünkbe tolakodnak más szövegek is, amikor hallunk vagy olvasunk egy-egy textust.

  #5
2010-09-23 13:04:00

Most pedig egy annak idején, a 20-as években már megjelent hosszabb kisregény és egy eddig csak részletekben, hetilapban közölt rövidebb szöveg látott napvilágot.

  #6
2010-07-29 13:49:00

Példaértékű ház – hát ez rendkívül furcsa cím, nyilván valami félrefordítás – morfondírozhat az olvasó –, talán lehetne „példás” vagy „példaszerű”; ez a „példaértékű” nagyon hivatalosan, bürokratikusan hangzik.

  #7
2009-08-01 00:00:00
Galícia – ennek a földrajzi megjelölésnek (már ha a nem a spanyolországira, hanem a tőlünk északi Galíciára gondolunk) még ma is kellemetlen mellékzöngéi vannak. Valami rendezetlen, zsúfolt, elmaradott vidékre gondolunk – csakúgy, mint a Balkán esetében. Ám ha már egy ideje Európa nyugati fele – s benne mi is – felfedezte a Balkán érdekességét és szépségét, itt az ideje megismerkedni ezzel a különleges, lesüllyedt világgal is, amit még száz évvel ezelőtt is Galíciának neveztek. A régi magyar nevén Gácsországnak hívott terület a mai Lengyelország déli részétől (Krakkót is beleértve) a mai Ukrajna közepén át húzódik, Bukovináig (ami hozzá is tartozott). És ne feledjük: Galícia része volt Krakkó is. Lemberg pedig (mégiscsak könnyebb így mondani, mint: Lvov – oroszul, vagy Lviv – ukránul, vagy Lwów – lengyelül), ezt a recenzens friss tapasztalata alapján állíthatja, csodálatos város, történelmi központja a világörökségbe tartozik; itt is a Monarchia büszke – bár kissé háttérbe szorított és lesajnált – polgárai éltek. De Galícia Bécstől mégis messze volt, a végeken, és hihetetlen nemzetiségi és nyelvi sokféleség jellemezte.
  #8
2009-07-01 00:00:00
A pszichiátria és az irodalom kapcsolata a szakterület kezdeteire megy vissza; s ha csak a szépíróként is olvasható pszichiáterekre gondolunk, igen hosszú és impozáns a lista. Már magának Freudnak az esetleírásai is gyakorta a szépirodalom határát súrolják; hazánkban érdemes a (pszichiátriai dolgozataiban is) remekül író Csáth Gézára vagy Róheim Gézára gondolnunk.
  #9
2009-06-01 00:00:00
Ismét sort kerítünk egy olyan magyar honlap bemutatására, amely a kultúra terjesztésének, ismertetésének, elemzésének egyre fontosabb terepévé válik. A terület ezúttal a zene; a legismertebb hálózati szereplője e területnek minden bizonnyal a fidelio.hu, amely sokszínűségével és áttekinthetőségével is vonzza az olvasót.
  #10
2009-06-01 00:00:00
Ritkán ajánlunk olvasóink figyelmébe verseskötetet; a nemrég lezajlott, 80. Ünnepi Könyvhét egyik meglepetése az volt, hogy a vásárlók kivételesen nagy érdeklődést tanúsítottak a magyar költészet frissen kiadott kötetei iránt. Az egyik ezek közül Vörös István könyve volt, A Vörös István gép vándorévei című.
  #11
2009-02-01 00:00:00
A felnőttek nemigen vesznek maguknak mesekönyvet. Ha még részesülnek valamennyire a meseolvasás élvezetéből, hát csak épp arra az időre, amikor esténként felolvasnak a gyerekeknek (vagy gondos szülőként előre beleolvasnak a könyvbe, ne legyen ijesztő vagy illetlen a kiskorúak szellemi tápláléka).
  #12
2009-01-01 00:00:00
Ez a remek (és, sajnos, nagyon gyorsan elolvasható) könyv esetleírás – csak éppen egy másik oldalról. Nem is a páciens, hanem a legközelebbi hozzátartozó oldaláról, aki nagy empátiával, szeretettel és megértéssel írja le, hogyan „kattant be” a lánya. Ezt a „bekattanást” aztán egy ponton „bipoláris- 1”-ként diagnosztizálja egy pszichiáter – azt gyanítjuk, tévesen; de előfordul a szövegben a „pszichotikus”, „szkizofrén”, „depressziós” szó is – véleményünk szerint ugyancsak megkérdőjelezhető módon. A terminológiai vitákat megvívják majd a pszichiáterek meg a pszichiátriai iskolák; végtére is, a terminus csak a környezetet megnyugtatására jó, arra, hogy a beteget – aki a környezetébe nagyon nem illik bele – valahogyan meg lehessen nevezni, s így el lehessen helyezni.
  #13
2008-11-01 00:00:00
Tar Sándornak ma élő klasszikusnak kellene lennie, akit a legjobb mai prózaírók egyikeként tarthatunk számon, de új szöveget már nem lehet várni tőle, az életmű három éve, halálával lezárult.
  #14
2008-10-01 00:00:00
Ezeken a hasábokon mindig nagy örömmel ajánlunk kedves olvasóinknak klasszikus magyar és világirodalmat, ha ezt egyegy új megjelenés, érdekes feldolgozás indokolja. Könnyen lehet azonban, hogy eddig nem voltunk eléggé óvatosak – jobban oda kell majd figyelnünk.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.