hirdetés
hirdetés

DR. JÉKI LÁSZLÓ, ÖTVÖS ZOLTÁN cikkei

  #1
2006-10-01 00:00:00
A tudományos Nobel-díjak háttere
 Két tudományos Nobel-díjat is RNS-kutatási eredményekért ítélt oda a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. Az orvosi díjazottak kimutatták, hogy RNS-interferenciával szinte bármelyik gén expresszióját gátolni lehet, a kémiai díj pedig azért járt, hogy a folyamatot láthatóvá is tehetjük. Bemutatjuk a fizikai és a közgazdasági díjazottakat is.
Az emberi genom 25–30 ezer génből áll, egy adott sejtben ezeknek azonban csak kis része működik. Hogy mikor melyik gén fejeződik ki, az a transzkripció számos tényezőtől befolyásolt folyamatától függ. A génkifejeződés meghatározásáért több mint negyven évvel ezelőtt két francia, François Jacob és François Monod kapott orvosi Nobel-díjat. Az 1959-ben született, jelenleg a Stanford Egyetem orvosi karán dolgozó Andrew Z. Fire, illetve az 1960-ban született, a worcesteri Massachusetts Egyetem orvosi karán tevékenykedő Craig C. Mello azért kapta meg a legrangosabb tudományos elismerést, mert kiderítette, hogy miként lehet elcsendesíteni (silencing) a géneket.
hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.