hirdetés
hirdetés

Pécsi Tudományegyetem, Klinikai Központ, Neurológiai Klinika HUN-REN-PTE Klinikai Idegtudományi Képalkotó Kutatócsoport DR. JANSZKY JÓZSEF, DR. TÉNYI DALMA, DR. HORVÁTH RÉKA PHD cikkei

  #1
2024-08-27 13:34:00

Az epilepsziás rohamokat számos, változatos megjelenésű, nem epilepsziás eredetű paroxysmalis jelenségtől kell elkülönítenünk. Ezek közül a legfontosabbak: syncope, pszichogén nem epilepsziás roham, migrén, TIA, transiens globális amnézia és egyes parasomniák. Az epilepszia differenciáldiagnózisa során fontos, hogy az epilepsziát elkülönítsük egyéb, epilepsziás rohamokkal járó állapotoktól, az akut szimptómás epilepsziás rohamoktól vagy a provokált rohamoktól: akkor beszélhetünk epilepsziáról, ha a spontán roham ismétlődik, vagy az ismétlődés kockázata magas. Kiemeljük, hogy a negatív EEG nem zárja ki, a pozitív EEG pedig nem igazolja az epilepsziát. Az epilepsziaprotokoll szerint végzett koponya-MR-vizsgálat kiemelendő, mert az epileptogén lézió kimutatása növeli annak a gyanúját, hogy (i) a paroxysmalis jelenség epilepsziás roham volt, (ii) fokális epilepsziás rohammal van dolgunk, (iii) nagy a roham ismétlődésének kockázata.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.