hirdetés
hirdetés

DR. PARAGH GYÖRGY cikkei

  #1
2011-05-26 15:47:00

Ugyanakkor a lipidcsökkentés elengedhetetlen része a végstádiumú betegség kezelésének is.

  #2
2006-04-01 00:00:00
Az ómega-3 zsírsavak (eikozapentaénsav, EPA; dokoza-hexaénsav; DHA; -linolénsav, ALA) kedvező kardiovaszkuláris hatásaikat többféle módon fejtik ki. Egyrészt minimális mértékben (csak nagy dózis, napi 5,6 gramm halolaj fogyasztása esetén) csökkentik a vérnyomást, másrészt fokozzák a trombocitaaggregáció gátlását és a fibrinolízist, és (a vágusztónus fokozásával) növelik a szívfrekvencia variabilitását. Mérsékelik a gyulladásos folyamatot (a TNF-, IL-1, IL-6 szintet és talán a hsCRP-szintet). Közvetlen antiaritmiás hatásaik (a nátrium-csatornák gátlása révén elért membránstabilizálás, illetve az L-típusú kalcium-csatornák blokkolása révén), továbbá endotelfunkciót és inzulin-szenzitivitást javító hatásaik is vannak. A fenti, ellentmondó eredmények hátterében több tényező feltételezhető.
hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.