Elég az egészségügyben körülnézni, hogy megértsük, miként bánnak azokkal, akik nemi identitásuk, anatómiai állapotuk vagy szexuális orientáltságuk okán mások. Rozsos Erzsébet ápolásetikus írása a Népszavának.
Az átoperálások története sok évtizedre nyúlik vissza. Tavaly a legjobb mellékszereplőnek járó Oscar-díjat vitte el A dán lány című amerikai film, emlékeztet a Magyar Idők.
Németországban már üresen maradhat egy rubrika a születési anyakönyvben: az újszülött neme; az érintettek később, ha akarják, átsorolhatják magukat nőnek vagy férfinak – írja a Szabad Föld.
Komoly etikai vitát indított el Nagy-Britanniában egy nőből férfivá átoperált ember terhessége. A bioetikus szerint mindez kísérleti beavatkozásnak tekintendő, ami csak ritkán megengedett gyermek esetében.
Az Európai Parlament (EP) szerdán Strasbourgban, nagy többséggel elfogadott határozatában felszólította az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) arra, hogy a "nemi identitásbeli zavarokat" ne tekintse többé patologikus jelenségnek.
Franciaországban nem tekintik többé mentális betegségnek a transzszexualitást; egy új rendelet a világon elsőként törölte a pszichiátriai betegségtípusok listájáról azt a tudatállapotot, amely miatt valaki szabadulni akar a születés szerinti nemétől, és férfiból nővé, vagy nőből férfivá szeretne válni.
A korai nemvizsgálatok kezdetben merő fizikai szemrevételezésből álltak – le a gatyát-bugyit, azután hadd lássuk. Az idők során aztán egyre szofisztikáltabb módszerek kerültek előtérbe – habár a kapott eredményeket és a használt módszereket egyaránt támadták tudományos, morális és emberi jogi szempontból.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?