Az orvos-beteg kapcsolat információs aszimmetriáját a két fél közötti együttműködés részeként a kezelésekbe történő beleegyezéshez vagy a kezelés visszautasításához szükséges tájékoztatás révén igyekszünk kompenzálni.
Mi változott az utóbbi időben a gondnokságot, a cselekvő- és belátási képességet érintő kérdéskörben? Működnek-e a gyakorlatban a betegjogok között megfogalmazott önrendelkezési szabályok, például a kezelésről való lemondás lehetősége?
Még a fővárosban is akár 12 év különbség lehet abban, mennyit élhetnek még a stroke-on átesett férfiak - derül ki a Bereczki Dániel professzorral, a Magyar Stroke Társaság elnökével készült interjúból.
Az Alkotmánybíróság (Ab) kedden elutasította az ombudsmannak az új polgári törvénykönyv (Ptk.) egyes, gondnokságra vonatkozó szabályainak megsemmisítésére irányuló indítványát.
Sorozatunkban a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvénnyel (új Ptk.) 2014. március 15-én hatályba lépő változásokat tekintjük át az egészségügyi ellátók szemszögéből. Az első részben a cselekvőképességgel és a személyiségi jogok védelmével foglalkozunk.
Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége azt szeretné, ha az új Polgári Törvénykönyvből kikerülne a teljesen korlátozó gondnokság.
Érdemi változást hozhat az értelmi és pszichoszociális fogyatékossággal élő emberek életében a Parlament által elfogadott új Polgári Törvénykönyv (Ptk.), ugyanis a jogalkotók alapvetően módosították a cselekvőképességi szabályokat.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?