Papp Zoltán professzort, a szülészeti genetika úttörőjét nem kell bemutatni a hazai orvostársadalomnak. A Medical Tribune-nek adott exkluzív interjújában betekinthetünk a kezdetekbe, a magyar tudomány történetének fontos fejezetébe.
A WHO meghatározása szerint az anafilaxia a súlyos, életveszélyes, generalizált vagy szisztémás túlérzékenységi reakciókat jelöli. Napjainkban allergiás és nem allergiás változatát különböztetjük meg.
Azoknak a nőknek, akik opioid fájdalomcsillapítókat szedtek, például kodeint, oxikodont vagy hidrokodont a terhesség előtt vagy annak korai szakaszában, nagyobb valószínűséggel született fejlődési rendellenességgel a gyerekük.
Természetesen nem, de a magyarul ÚjraJár-nak nevezhető számítógépes robot mégis mérhetetlenül megkönnyítené az alsó végtag bénulásában szenvedők mindennapjait és számos szövődménytől is megóvhatná őket – ha kapható lenne.
A Yale Egyetem kutatói kimutatták, hogy a koraszülések egy részéért – azokért, amelyekben korai magzatburok-repedés következik be – az amnionfolyadékban kialakuló és magzati membránokban lerakódó kalciumkristály lerakódások a felelősek.
Egy új tanulmányban mintegy 19 ezer szülés adatait elemezték, melyek közül 955 zajlott a terhesség 22. és 36. hete között. Az eredmények szerint a folsav nem csökkenti a koraszülés kockázatát.
Nemcsak a gyermekvárás időszakában kellene rendszeresen folsavat szedniük a nőknek, hanem állandóan – javasolja egy skóciai szakmai szervezet, ily módon ugyanis a nem tervezett terhességekben is csökkenhetne a nyitott gerinc és egyéb velőcsőzáródási rendellenességek előfordulása.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?