A daganatos sejtek és a környezetükben lévő egészséges sejtek közti kommunikáció vizsgálatának fontos szerepe van a rákkutatásban, és közelebb vihet a helyes terápia megválasztásához is.
A University of Pittsburgh kutatói a Science Immunology folyóiratban két új módszert is publikáltak az onkológiai kezelésekben kulcsfontosságú T-sejtek revigorálására.
A transzfuziológiában a sejtterápiás projektek jelentik a jövőt. A másik perspektivikus terület a regeneratív medicina, a szövetszabászat – mondta Tordai Attila, a Magyar Hematológiai és Transzfuziológiai Társaság főtitkára, a budapesti orvosegyetemi Transzfuziológiai Tanszék alapító tanszékvezető egyetemi tanára.
A Nature egy tanulmánya feltárja, mi az oka annak, hogy a tumoros betegek többsége nem reagál az immunterápiára. Az eredmények lehetővé tehetik a reszponderek arányának növelését.
A brit John B. Gurdon és a japán Jamanaka Sinja kapta megosztva az idei orvosi-élettani Nobel-díjat – jelentették be hétfőn a svéd Karolinska Intézetben Stockholmban.
A Proceedings of the National Academy of Sciences közleménye egy meglepően egyszerű és közvetlen módját ismerteti a sejtekbe történő anyagbevitelnek: olyan nanodrótokkal szúrják meg a sejtet, amelyek hegyén a bejuttatandó anyag van.
Drasztikusan növeli a felnőtt emberi szövetekből újraprogramozással kinyerhető őssejtek mennyiségét amerikai kutatók új eljárása, amelyet a Nature Methods legfrissebb számában ismertetnek.
Az eddigieknél biztonságosabb módszert dolgoztak ki brit és kanadai kutatók arra, hogy közönséges bőrsejtekből sokat tudó őssejteket állítsanak elő, ezzel hamarosan kiküszöbölhetik az embrionális őssejtek iránti igényt.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?