hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 13
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2018-08-21

A vírusok együttműködve képesek legyőzni a baktériumok ellenük kifejlesztett védekező rendszerét, a napjainkban génszerkesztésre használt CRISPR-rendszert. A felfedezés segítheti a fágterápia fejlesztését és a humán vírusinfekciók elleni védekezést.

#2
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2016-11-25

Ragadozó baktérium lehet az új fegyver a legtöbb gyógyszernek ellenálló baktériumok elleni harcban, állapította meg egy új brit tanulmány.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2015-09-21

Hogyan változik bakteriális és virális mikrobiomunk az életünk első két éve során? A Nature Medicine tanulmánya számos eddig ismeretlen, velünk élő vírusfajtát is bemutat.

#4
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2014-08-25

A legelterjedtebb vírus az ember belében, eddig azonban még a létezéséről sem tudtunk. A felfedezése alátámasztja azt a nézetet, miszerint a vírusok lehetnek a bélrendszer urai, a bélben élő baktériumközösség szabályozói.

#5
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2013-09-20

Nem fél többé a macskától a toxoplazmával fertőzött egér, még azután sem, hogy meggyógyult. Az egysejtű élősködő tehát maradandó agyi elváltozást okozhat - derült ki amerikai kutatók kísérleteiből.

#6
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2011-06-28

Egy nottinghami vizsgálat szerint a Bdellovibrio, amely egy ragadozó baktérium, jelentősen csökkentette a madarak belében elő Salmonellák számát és ártalmatlan volt akkor is, ha a tyúkok megették. A szakértők úgy vélik, a Bdellovibriót élő antibiotikumként lehet felhasználni egyes fontos emberi és állati patogének, például az E. coli ellen, s valószínűleg alkalmazható lesz antibiotikus gyógyszerek alternatívájaként, ami igen fontos, hiszen a gyógyszerrezisztencia az emberekben és az állatokban is egyre nagyobb probléma.

#7
Medical Online
2010-04-21

Az MTA-ELTE Ökológiai és Elméleti Biológiai Kutatócsoport munkatársa, dr. Czárán Tamás evolúcióbiológus matematikai modellek segítségével kutatja, hogy milyen körülmények között alakul ki kooperáció baktériumok között...

#8
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2010-04-20
Az MTA-ELTE Ökológiai és Elméleti Biológiai Kutatócsoport munkatársa, dr. Czárán Tamás evolúcióbiológus azt kutatja matematikai modellek segítségével, hogy milyen körülmények között alakul ki kooperáció baktériumok között.
#9
Medical Online
2010-03-01
Brit tudósok bizonyították az evolúció egyik eddig csak elméletben létező alaptételét, amely szerint a fajok egymásra hatása sokkal jelentősebb az alkalmazkodás folyamatában, mint az élőlényt körülvevő környezet változása.
#10
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2010-02-26
Az evolúció segítette az emberi fajt az ön- és fajfenntartásban, ez tette lehetővé a túlélést, ugyanakkor kutatók szerint egyben felelős is az ember számos kínjáért, a modern kor betegségeiért. Egy 2009-es Gallup-felmérés szerint az amerikaiak 44 százaléka hiszi, hogy isten mai formájában teremtette meg az embert nagyjából 10 ezer éve. Közülük sokan vélik úgy, hogy az emberi test tökéletesen tervezett. A tudomány – a biológia, az antropológia, a paleontológia és a genetika – álláspontja azonban az, hogy a XXI. század emberének teste merő kompromisszum: maga az evolúció „buherálta” ilyenné, miközben őseink a mindig változó körülményekhez adaptálódtak.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?