Mely tanulmányokról beszélt a legtöbbet tavaly az Internet népe? A száz legnépszerűbb tudományos cikk közül 53 orvostudománnyal foglalkozik, az első helyezett is ilyen: a The Lancetben közölt dolgozat azt tárgyalja, hogy valójában nem a zsír-, hanem a szénhidrát-fogyasztás okozza az elhízást.
A mesterséges intelligenciát egyre inkább bevonják az új tudás értékelésébe, a peer review folyamatába. A Wired véleménycikke arra hívja fel a figyelmet, hogy alapjaiban fog megváltozni a tudomány, ha az AI átveszi a tudóstársak szerepét.
A világ leggyakrabban használt gyomirtója nem okoz rákot, mondja az Európai Unió egy hivatala. A világ leggyakrabban használt gyomirtója rákot okoz, mondja az ENSZ egy hivatala. Mindketten a glifozátról beszélnek...
Az orvostudomány gyorsan rohan lefelé a lejtőn, írja a The Lancet szerkesztője, azonban végre megkezdődött a szemét eltakarítása: megszületett egy sor irányelv, amelyek a reprodukálhatóság és a transzparencia fokozásához adnak sorvezetőt.
A második generációs antipszichotikumokat egyre gyakrabban használják szorongás kezelésére, azonban hatástalanságukat vagy negatív hatásaikat nem hozzák nyilvánosságra.
Mi annak az oka, hogy az orvostudományi eredményekkel kapcsolatos hírek jelentős része túlzó állításokat tartalmaz? – ennek járt utána a BMJ egy tanulmánya.
A Nature-csoport négy folyóirata esetében is nyilvánossá tette a peer review folyamatát. Hasonló kezdeményezéssel a BioMed Central újságjai is próbálkoznak.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?