Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek rádiófrekvenciás kezelését – írja az Életforma portál.
A differenciált pajzsmirigyrák (DTC, differentiated thyroid cancer) prognózisa az esetek többségében kedvező, ám a betegek jelentős részénél a daganat tartósan fennáll vagy kiújul, és az esetek kis részében a pajzsmirigyrák halálhoz vezet.
A pajzsmirigygöbök kivizsgálása
Ultrahangvizsgálattal minden második egészséges ember pajzsmirigyében található göb. A teendőket azonban elsősorban a klinikai kép és a vékonytű-biopszia eredménye határozza meg.
A pajzsmirigy tünetmentes göbjeit sokszor véletlenül észleljük. Általában funkcionálisan inaktív kolloidgöbről van szó, de az ilyen melléklelet alapján nem zárható ki a hormontermelő adenoma, sőt a carcinoma sem. Ugyanis tapintással vagy ultrahanggal nem lehet eldönteni, hogy a göb jó- vagy rosszindulatú.
Az egy centiméteresnél kisebb és nem tapintható elváltozásoknál felesleges a további kivizsgálás. Igaz, hogy boncoláskor a cadaverek 15 százalékában találnak egy centiméternél kisebb papilláris carcinomát, azonban a tapasztalatok szerint közülük csak minden ezredik növekszik akkorára, hogy tüneteket is okozzon.
Tapintható vagy egy centiméternél nagyobb göb esetén meg kell határozni az endokrin aktivitást. Erre a TSH-szint meghatározása a legalkalmasabb. A hormontermelő (meleg) göbök legtöbbször jóindulatúak – amennyiben csökkentik a TSH-koncentrációt (határérték: 0,1 mE/l), szcintigráfia indokolt. Ha hyperthyreosist okoznak, kezelni kell: gyógyszerrel, majd szükség esetén izotóppal, esetleg műtéttel.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?