A német Szövetségi Oktatási és Kutatási Minisztérium (BMBF) által finanszírozott közös projektben a résztvevő partnerek, az INDEX, a Paul Horn GmbH, a Beutter Präzisions-Komponenten GmbH és a Karlsruhei Technológiai Intézet (KIT) wbk Gyártástechnikai Intézete az orvosi iparban bizonyítják szakértelmüket. A partnerek új és modern gyártási eljárások alkalmazásával megoldották a többfunkciós, valamint a nem kerek bionikus kialakítású implantátumok gazdaságos megmunkálásának kihívásait. A hangsúlyt a három gyártási eljárásra, az excentrikus esztergálásra, a poligon esztergálásra és az esztergapörgetéses marásra helyezték.
Az orvosi műszer gyártásban aktuális probléma, hogy az orvostechnikai eszközök EU szabályozása éppen átalakulóban van, és az eddig alkalmazott Medical Device Directive (MDD) helyett már Medical Device Regulation (MDR) alatt kell megszerezni a CE megfelelőségi tanúsítványt, ami a gyártás helyétől függetlenül az uniós forgalomba hozatal feltétele. Az eljárás költséges, hosszú és bonyolult, és bár a célja a legmagasabb elvárható minőség és biztonság garantálása, a tanúsítvány megszerzéséig vezető út minden, csak nem egyszerű.
Állatkísérletek nyújtanak reményt arra, hogy a jövőben a mainál hosszabb ideig ne kelljen cserélni a szervezetbe ültetett orvosi eszközök akkumulátorait, jelzi a hvg.hu.
Elektronikus agyi implantátumok segítségével ma már újra jár egy lebénult férfi, aki egy tizenkét évvel korábbi biciklibaleset óta mozgásképtelen volt.
Az additív gyártástechnológia (3D-nyomtatás) kezdi megtalálni szerepét az egészségügyben. Hogy pontosan hol tartanak, arról dr. Kovács Norbert Krisztiánnal, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Polimertechnika Tanszékének adjunktusával beszélgettünk.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?