Medical Online >> Rovatok >> JOGOSÍTVÁNY IDŐS KORBAN – Kinek van elsőbbsége?
2025-04-09
Az alkalmasság megítélését szabályozó, sokszor módosított 13/1992. (VI.26.) NM rendelet szerint főszabályként elsőfokon az 1. alkalmassági csoportban („nem hivatásos”, azaz „úrvezető”) a háziorvos illetékes a vizsgálat elvégzésére – ideértve azt a háziorvost is, akihez nincs az illető bejelentkezve (ambuláns „beteg”), de az aktuális tartózkodási helye szerint területileg illetékes; vagy a foglalkozás-egészségügyi orvos is.
A neuropathiák − nomen est omen − a neurológia tárgykörébe tartoznak. Egyes neuropathiák azonban nem véletlenül szerepelnek − több oknál fogva is − a nagy reumatológiai tan- és kézikönyvekben. Egyrészt vannak egyértelműen a reumatológia tárgykörébe is tartozó megbetegedések, melyek patológiájának, tünettanának része, szövődménye vagy akár kezelésének mellékhatása lehet neuropathia. Másrészt a perifériás idegrendszer betegségeinek tünetei nemegyszer a végtagokon jelentkeznek.
Fontos lenne a szak- és a háziorvosi ellátás összébb húzása, hiszen nagyon jól látszik, hogy sokkal kisebb számú a továbbutalás aránya ott, ahol csak hosszasabb utazással érhető el a szakrendelés, mondta a Praxismenedzsmentnek adott interjúban Vajer Péter.
A „leszázalékoló orvosok” pereként elhíresült büntetőeljárás első fokú ítélethirdetéséről számol be a HEOL. Az ügynek a két orvost is beleértve 71 vádlottja volt.
Az „ismerkedés, a bemutatás, a beágyazódás, a tájékozódás és tájékoztatás időszaka után” idén munkája hatékonyságának növelésére helyezi a hangsúlyt a betegjogi központ (OBDK).
Nyilvánosságra hozta a megváltozott munkaképességűek ellátásairól szóló törvény módosításához készített javaslatait a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége.
Kötelességszegés és üzletszerű, hivatalos személyként elkövetett vesztegetés vádjával állt a bíróság elé két, leszázalékolást végző orvos-szakértő Egerben.
A gyulladásos bélbetegség következtében kialakult rokkantság a páciens és a társadalom számára egyaránt óriási anyagi terhet jelent. Előrejelezhető-e, hogy a betegek milyen eséllyel kerülik el a leszázalékolást?