A perifériás cirkadián órák szisztémás szabályozása az autonóm idegrendszer, endokrin faktorok, hőmérséklet és helyi homeosztatikus tényezők által történik. Számos olyan endogén és exogén (táplálék, gyógyszerek, életmód..) tényezők ismertek, amelyeknek a figyelembevételével, az egyes szervek szinkronizált működésének fenntartásán keresztül számos, akár nagyon gyakori megelőzhető lenne.
A melatoninról kimutatták, hogy hatékonyan szabályozza az alvást azáltal, hogy megváltoztatja a biológiai óra amplitúdóját és időzítését (kronobiológiai hatás), és antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik.
Témáink: a cirkadián óra transzplantációja, biológiai komputerek, időzített gyógyszerfelszabadulás bélbaktériumokból, a többműszakos munka mellékhatásainak csökkentése mikrobiomunk és életritmusunk összehangolásával.
Vasárnap éjjel 3 órakor 2 órára kell visszaállítani az órákat, ezzel kezdetét veszi a téli időszámítás; kronobiológusok szerint nem árt, ha a biológiai óránkat is átállítjuk.
Gyakorlati kronobiológia
Sok élettani folyamatunk ciklikusságáról régóta tudunk, ám az utóbbi években számos betegség lefolyásában is észlelték a ciklusok jelenlétét. Ennek többféle gyakorlati vonatkozása van – az új fogalmak elsajátításától egészen a gyógyszerbevétel időzítéséig.
A kronobiológia szemlélete eltér attól a korábban elterjedt és tanított felfogástól, amely szerint a szervezet legtöbb folyamata a homeosztázisban van, és nem változik szignifikánsan az idő múlásával. A homeosztázis elméletéből az következik, hogy a betegségek várható kockázata vagy intenzitása egy adott időszakban állandó. Ezzel szemben ma már tudjuk, hogy nem egy biológiai folyamat és betegség szabályos és reprodukálható váltakozást mutat.
A felismerésből adódóan új kezelési módot kell megismernünk, a kronoterápiát, amelynek célja a kezelés hozzáigazítása a betegség intrinsic ritmusához. Számos gyógyszer farmakokinetikai és farmakodinamikai tulajdonságaiban ugyanis jól érzékelhető a napi ingadozás. Az egyik legkorábbi kronofarmakológiai témájú közleményben (1994-ben) Lemmer már több mint száz olyan gyógyszert sorolt fel, amelyek koncentrációjában és hatásában jelentős ingadozás figyelhető meg 24 órán belül. A kardiovaszkuláris rendszerre ható gyógyszerek közül például ide sorolta az enalaprilt, a nifedipint, a verapamilt. Jó példa a heparin is: az aktivált parciális tromboplasztinidő – és vele a vérzés kockázata – még folyamatos, egyenletes infúziós heparinkezelés alatt is szignifikánsan, napszaktól függően változik.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?