A molekuláris patológia utóbbi években tapasztalt robbanásszerű fejlődésének következtében az új, korszerű molekuláris vizsgálóeljárások az onkohematológiai kórképek diagnosztikájának, valamint az optimális kezelési stratégiák megtervezésének kihagyhatatlan elemévé váltak.
Az atópiás ekcéma igen gyakori, krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amely az esetek jelentős százalékában már csecsemő- vagy kisdedkorban manifesztálódik. Patogenezisében a genetikai hajlam, immunregulációs eltérések, az epidermális barrier funkció károsodása egyaránt szerepet játszanak. A betegség lefolyását, a klinikai tünetek fellángolását szignifikánsan befolyásolja számos külső és belső környezeti faktor, így hormonális, emocionális, éghajlati tényezők, infekciók, inhalatív allergének, kontakt allergének, bizonyos élelmiszerek.
Egy hazai felmérés eredménye szerint a háziorvosok egytizede természetgyógyász végzettséggel is rendelkezik, de többségük nem érzi magát elég tájékozottnak a nem-konvencionális gyógymódokat illetően, írja a PharmaOnline.
Egyre több gyulladásos bélbetegséggel küzdő páciens fordul a komplementer és alternatív medicinához, ezért elengedhetetlen, hogy a gasztroenterológusok tisztában legyenek ezen eljárások előnyeivel, hátrányaival, az esetleges interakciókkal.
A homeopátiás készítmények piaca évről évre dinamikusan fejlődik és a fiatalok körében egyre elfogadottabb gyógymódnak számít, ugyanakkor a lakosság nagy része még nem rendelkezik tapasztalattal és hozzáállása is semleges – derül ki a Szinapszis Kft. legújabb, a WEBBeteg.hu egészségportál kérésére készített felméréséből.
A Szkeptikus Társaság 2009 február végi, itt közölt állásfoglalását igen alaposan támasztja alá a Magyar Narancs legutóbbi számában megjelent, a „biorezonancia” tudománytalan voltáról, elterjedtségéről és nem megfelelő törvényi szabályozásáról szóló részletes cikk.
Magyarországon – más országokhoz hasonlóan – folyamatosan nő az érdeklődés az alternatív és komplementer medicina iránt, ezért elengedhetetlen, hogy az orvosi szakma megismerje az eljárásokat, tisztában legyen a gyógynövények és a gyógyszerek interakcióival. A Magyar Akkreditációs Bizottság évek óta szorgalmazza, hogy az orvosi karok integrálják képzési struktúrájukba a természetgyógyászatot. Az idő azonban csak most érkezett el arra, hogy a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szenátusa úgy határozzon, orvosi tanszéket alapít és a kor igényeire választ adva elindítja az alternatív és komplementer medicina oktatását.
Elsőként hozhat létre Magyarországon nem konvencionális orvoslással foglalkozó egyetemi tanszéket a Pécsi Tudományegyetem (PTE) novembertől - közölte Huszár András, a PTE-n belül a tanszéknek helyet biztosító igazságügyi orvostani intézet igazgatója.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?