Jelen cikkben az életből merített esettanulmányokkal próbálom szemléltetni azon differenciál diagnosztikailag nehéz, illetve terápia rezisztens eseteket, ahol a háziorvos által adott terápiák nem működtek és végül a diagnózist bőrgyógyász állította fel, illetve indította el az adekvát terápiát.
A levendulaolaj eddig ismert nyugtató, görcsoldó és antimikrobiális tulajdonságai mellett újabb hatását mutatták ki: elpusztítja az élesztő- és a fonalas gombákat, amelyek az embernél bőr- és körömgombás megbetegedéseket okozhatnak.
Gombák okozzák a körömbetegségek felét
A magyar lakosság 54 százaléka élete során legalább egyszer átesik valamilyen gombás fertőzésen. Nemi különbségek nincsenek e téren, de egy felmérésből kiderült: a nőket jobban érdekli az esztétikai szempontból is fontos betegségcsoport.
A felületes gombás bőrfertőzések mindennaposak a klinikai gyakorlatban. Előfordulhatnak bármely bőrfelületen, a nyálkahártyákon, a körömlemezen és a körömágyon. A leggyakoribb kórforma, a tinea pedis világszerte talán a felnőtt lakosság 70 százalékát is érinti. A körömgombásodás is világszerte terjed, s jelenleg az összes körömbetegség csaknem felét gombák okozzák. Ebben számos tényező játszhat közre, így többek között a lakosság elöregedése, az immunrendszeri zavarok gyakoriságának növekedése, továbbá a zárt ruházat és a zárt lábbeli kiterjedt használata. Négy fő típusa a proximális subungualis, a disztális subungualis a szuperficiális fehér és a Candida-fajok okozta onychomycosis. Differenciáldiagnosztikájába valamennyi köröm-rendellenesség beletartozik, így a psoriasis, a lichen ruber planus, az alopecia areata, a subungualis tumorok és verrucák, továbbá a bakteriális infekciók.