Az elmúlt két évtizedben az opiáthasználat és az opiátfüggőség (OUD) komoly hatással volt az Egyesült Államokra. Az opiátkrízis a vényköteles opiátkészítmények túlzott felírásával kezdődött, aztán újabb és újabb hullámok következtek, először a heroinnal, mostanában pedig a szintetikus opiátszármazékokkal, közöttük az illegálisan előállított fentanyllal.1–3 A túladagolások száma folyamatosan nőtt, 2022-ben már több mint 100 000 ember halt meg túladagolás következtében.4
"Ezermilliárd dolláros fiaskónak" nevezte a kábítószer-kereskedelem elleni globális háborút Soros György magyar-amerikai nagybefektető a Financial Timesban közölt cikkében.
Számos, a kábítószerfüggőket segítő szolgáltatás szűnhet meg jövőre, aminek a következményei nem csak a szenvedélybetegeket érinthetik – figyelmeztet a Népszabadság.
A kábítószer-ellenes világnap alkalmából szeretnénk felhívni a nyilvánosság figyelmét arra, milyen áldatlan helyzetbe kerültek a kábítószer-fogyasztás ártalmait megelőző és kezelő civil szervezetek a kormány egy elhibázott rendelete miatt.
Megkezdte az Országgyűlés annak a kábítószerügyi eseti bizottság által előterjesztett határozati javaslatnak az általános vitáját, amely új, átfogó, nemzeti drogellenes stratégiai program készítésére tesz javaslatot. Mindezt egyebek között az indokolja, hogy a 2000-ben indított kábítószer-ellenes program idén befejeződik.