A prosztatarák gyakoriságánál fogva az egyik legnagyobb jelentőséggel bíró daganatos megbetegedés a férfiak körében. Ezen összefoglaló az epidemiológiai adatok mellett áttekintést nyújt a szűrésben leggyakrabban használt prosztataspecifikus antigén ismérveiről és azokról a további markerekről, melyek segítségünkre lehetnek a betegség diagnosztizálásában. Bemutatásra kerülnek a prosztatarák korszerű terápiájának legfontosabb elemei, mind a műtéti, mind a gyógyszeres, konzervatív kezelési eljárások. A betegkövetés szintén kiemelt jelentőségű, amely rendszeres, fegyelmezett orvos-beteg kapcsolatot követel meg. Ezen közleménnyel szeretnénk felhívni a figyelmet a prosztatarák fontosságára, időben történő diagnosztizálásának meghatározó szerepére, az egészségnevelés és az egészségtudatosság alapvető szerepére.
A német Szövetségi Oktatási és Kutatási Minisztérium (BMBF) által finanszírozott közös projektben a résztvevő partnerek, az INDEX, a Paul Horn GmbH, a Beutter Präzisions-Komponenten GmbH és a Karlsruhei Technológiai Intézet (KIT) wbk Gyártástechnikai Intézete az orvosi iparban bizonyítják szakértelmüket. A partnerek új és modern gyártási eljárások alkalmazásával megoldották a többfunkciós, valamint a nem kerek bionikus kialakítású implantátumok gazdaságos megmunkálásának kihívásait. A hangsúlyt a három gyártási eljárásra, az excentrikus esztergálásra, a poligon esztergálásra és az esztergapörgetéses marásra helyezték.
Maria Asplund és csapata egy neuron méretű, apró elektródákkal ellátott implantátumot épített, ami a hvg.hu szerint segíthetne visszaadni a vakok látását.
A korszerű, digitális megoldásokat bemutató képzést indított fogtechnikusoknak a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara a Fogtechnikusok Egyesületével együttműködve.
A Semmelweis Egyetem kutatói a dohányosok körében kedvelt termékek fogimplantátum körüli szövetekre gyakorolt hatását vetették össze nemdohányzók fogágyával.
Az orvosi műszer gyártásban aktuális probléma, hogy az orvostechnikai eszközök EU szabályozása éppen átalakulóban van, és az eddig alkalmazott Medical Device Directive (MDD) helyett már Medical Device Regulation (MDR) alatt kell megszerezni a CE megfelelőségi tanúsítványt, ami a gyártás helyétől függetlenül az uniós forgalomba hozatal feltétele. Az eljárás költséges, hosszú és bonyolult, és bár a célja a legmagasabb elvárható minőség és biztonság garantálása, a tanúsítvány megszerzéséig vezető út minden, csak nem egyszerű.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?