Az immunrendszer sejtjei között az agyi szinapszisokhoz hasonló összeköttetések vannak, amelyeken ugyanolyan gyorsan és hatékonyan történik a kommunikáció, mint a neuronok között.
Új mutációs és lehetséges terápiás célpontot azonosítottak follikuláris limfómában a londoni Barts Cancer Institute kutatói. Eredményeiket a Nature Geneticsben közölték, írja az Akadémia honlapja.
Díjazott rituximab
Május 6-i számunkban beszámoltunk az Év gyógyszere díjat nyert egyik gyógyszerről (Medical Tribune 2004/9. szám, 11. oldal). A másik díjazott június 3-án, a Magyar Malignus Limfóma Konferencia nyitónapján kapja meg a Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság oklevelét. Ez a szer a rituximab hatóanyagú Mabthera (Roche). A non-Hodgkin-limfóma kezelésére szolgáló immunterápia áttörést hozott a betegek ellátásában. E kezelési mód első képviselőjeként törzskönyvezték Magyarországon 2001-ben a rituximabot. Ekkor még csak a kór follikuláris formájában szenvedő betegek kezelésére szólt a regisztráció, akiknél a kemoterápia után kiújult a betegség vagy nem reagáltak a kemoterápiára. A törzskönyvezést később – 2002-től, az addigra kellő mennyiségben összegyűlt klinikai bizonyíték alapján – a diffúz, nagy B-sejtes szubtípusra is kiterjesztették. A gyakorlat ettől kezdve Magyarországon is igazolta az előzetes vizsgálatokból már ismert kiemelkedő klinikai hatást.
A non-Hodgkin-limfóma egyre gyakoribb: ma világszinten évi 1,5 millióra becsülik az új betegek számát. A nyugati országokban és hazánkban is kb az összes rosszindulatú daganat 4 százalékát teszi ki, de pontos hazai incidenciaadatokkal nem rendelkezünk. A Magyar Hematológiai és Transzfuziológiai Társaság adatgyűjtése és néhány nagyobb hazai centrum adatai alapján az agresszív forma (diffúz, B-sejtes típus) aránya a külföldi adatokhoz hasonló, az indolens és ezen belül a follikuláris limfómák aránya kissé alacsonyabb, 15-22 százalék körüli. Évente hazánkban mintegy 700-800 új beteggel kell számolni. A rituximab célzottan pusztítja a daganatos sejteket, az ép sejteket és szöveteket nem károsítja, ami az alapján lehetséges, hogy a limfómás sejtek 85 százalékának felszínén megjelenik a betegségre jellemző, CD 20-as antigén, amelyhez a rituximab specifikus antitestként kötődik. A kapcsolódás által létrejövő komplexum indítja be azokat az immunmechanizmusokat, amelyek a limfómás sejt pusztulásához vezetnek.
Új szer az NHL ellen
Az új onkológiai gyógyszer, az ibritumomab tiuxetan (Zevalin) az első olyan kereskedelmi forgalomban is kapható radioimmun-terápiás készítmény, amely a rituximab-kezelés után relapszusba került vagy refrakter CD20-pozitív follikuláris B-sejtes non-Hodgkin-limfómák (NHL) kezelésére ad lehetőséget. A gyógyszer a kóros sejtek felületén megtalálható CD20 antigént felismerő monoklonális antitest „célzóképességét” és az ehhez kapcsolt béta-sugárzó Yttrium-90 izotóp (Ytracis) citotoxikus hatását egyesíti. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (az FDA) 2002 februárjában, az európai gyógyszerhatóság pedig idén január végén törzskönyvezte.
A nyirokrendszer rosszindulatú daganata, a non-Hodgkin-limfóma az ötödik leggyakoribb malignus betegség az emlő-, a prosztata-, a tüdő- és a vastagbélrák után. A felnőttek esetében az NHL-megbetegedések 85 százaléka B-sejt eredetű. Az Európai Unió országaiban a betegek száma 230 000, évente 70 000 körüli (míg Magyarországon 3-400) új beteget tartanak nyilván, és a betegség gyakorisága évente mintegy 4 százalékkal emelkedik.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?