Az új gyógyszerügyi hatóságról, az ipari portfóliócserékről, a közbeszerzésbe vont hatóanyagokról és eszközökről is beszámoltak a szakemberek a kiadónk „Mi vár ránk? – Gyógyszeripar 2015” című konferenciáján.
Bővítené a közgyógyellátásban felírható termékek körét, minimum két terméket helyezne a preferenciasávba, enyhítene a betegeket is büntető támogatás-csökkentő kulcson és a többi közt a preferált referencia ársáv szabályozásán is változtatna a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete.
Bár a biológiai gyógyszerek árának kézben tartása régi vágya az egészségpolitikának, a mikéntre választ kereső, kimerítő szakmai konzultációsorozat végére most sikerült pontot tenni.
A kormányzati nyilatkozatok szerint a gyógyszer-támogatási rendszert érintő megszorítások gyakorlati kivitelezésében kiemelt szerep hárul a referencia-árazás („fixesítés”) szabályainak módosítására. Dankó Dávid és dr. Molnár Márk Péter ennek az eszköznek az értékélésére vállalkozik az IME hasábjain.
A kombinált készítmények felülvizsgálata, a nemzetközi ár-összehasonlítás valamint a terápiás felülvizsgálatok folyamatossá tétele után végre az is kiderült, mi rejlik a „preferált referencia ársáv” elnevezés mögött. Az intézkedésekkel, úgy tűnik, tarthatóvá válik az idei gyógyszerkassza, az viszont változatlanul kérdéses, hogy a Széll Kálmán Tervben megfogalmazott, jövőre esedékes 83 milliárdos megtakarítást sikerül-e ezzel a „söprögető” módszerrel összeszedni.
Az idei gyógyszerkeret túllépésének megakadályozására szigorú intézkedéseket tervez a kormány. A javaslat rengeteg szakmai kritikát kapott a cégektől, meglehet, ennek tudható be, hogy elmaradt a szerdára tervezett minisztériumi egyeztetés.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?